Agroenvironmentálně-klimatická opatření (AEKO)

3. 3. 2023

Cílem je podpořit způsoby využití zemědělské půdy, které jsou v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí, krajiny a jejich vlastností. Opatření podporuje zachování obhospodařovaných území vysoké přírodní hodnoty, přírodních zdrojů, biologické rozmanitosti a údržbu krajiny.

Žadatelem o AEKO je subjekt obhospodařující v evidenci půdy (LPIS) alespoň minimální výměru zemědělské půdy. Žadatel nemusí být zemědělským podnikatelem. Opatření je realizováno formou pětiletých závazků. Žadatel se vstupem do závazku zavazuje dodržovat minimální požadavky na hnojiva a přípravky na ochranu rostlin a hospodařit v souladu s podmínkami daného podopatření na celé výměře zemědělské půdy, se kterou do závazku vstoupil a v souladu s podmínkami Podmíněnosti a ostatními podmínkami danými platnou evropskou a národní legislativou.

Podopatření 16.70 Zatravňování orné půdy
Podopatření 17.70 Meziplodiny
Podopatření 18.70 Ošetřování extenzivních travních porostů
Podopatření 19.70 Krajinotvorné sady
Podopatření 20.70 Podpora biodiverzity na orné půdě – Biopásy, Ochrana čejky chocholaté, Druhově bohaté pokrytí orné půdy
Podopatření 21.70 Integrovaná produkce – titul Integrovaná produkce ovoce, titul Integrovaná produkce révy vinné, titul Integrovaná produkce zeleniny, víceletých produkčních plodin, jahodníku a brambor
Podopatření 22.70 Omezení používání pesticidů v OPVZ na orné půdě (od roku 2024)


Podopatření 16.70 Zatravňování orné půdy

Dotace je vyplácena na ha zatravněného dílu půdního bloku. Zatravnit lze pouze díly půdních bloků nacházející se v erozně ohrožených územích, oblastech zranitelných dusičnany, poblíž vodních útvarů, v ochranných pásmech vodních zdrojů, na kterých se nachází dráha soustředěného odtoku nebo nově i v infiltračních oblastech. Žadatel je povinen založit do 31. května travní porost čistosevem nebo do podsevu a dále provádět údržbu porostu sečí do 31. července a do 31. října, přičemž nově je umožněno přepasení již v 1. roce závazku od 15. září. Ve zvláště chráněných územích, ochranných pásmech národních parků a oblastech Natura 2000 je k zatravnění použita druhově bohatá nebo regionální směs schválená orgánem ochrany přírody. V případě zatravňování drah soustředěného odtoku musí žadatel použít  specifickou směs osiv. Případný dosev travního porostu musí být proveden pouze směsí stejného složení se směsí, kterou bylo provedeno zatravnění v 1. roce trvání závazku, nebo směsí schválenou místně příslušným orgánem ochrany přírody.

Podopatření 17.70 Meziplodiny

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou standardní orná půda.
V rámci podopatření jsou stanoveny 2 tituly - Meziplodiny proti utužení půdy a Meziplodiny pro zlepšení struktury půdy, u nichž jsou stanoveny odlišné specifické směsi osiv. Titul Meziplodiny proti utužení půdy bude možné realizovat jen na způsobilých dílech půdních bloků, které se nacházejí na vymezeném území ve vrstvě utužení půdy. Žadatel je povinen založit od 20. června do 30. září porost meziplodiny a ponechat tento porost na dílu půdního bloku do 31. ledna následujícího kalendářního roku, přičemž nesmí být porost meziplodiny mechanicky ani chemicky omezován v růstu. Směs musí být složena minimálně ze dvou blíže stanovených druhů. Od 1. února do 30. dubna následujícího kalendářního roku je povinností žadatele zapravit porost meziplodiny do půdy, s výjimkou použití bezorebných technologií. Na ploše s pěstovanými meziplodinami je zakázána aplikace hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

Podopatření 18.70 Ošetřování extenzivních travních porostů

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou trvalý travní porost a je podmíněna dodržením intenzity chovu hospodářských zvířat každý den v kontrolním období
od 1. června do 30. září, a to min. intenzity 0,3 VDJ/ha trvalého travního porostu, s výjimkou oblastí 1. a 2. zón CHKO, maloplošných ZCHÚ, zón soustředěné péče NP, a následujících vymezených  titulů: Trvale podmáčené a rašelinné louky, Ochrana modráska a Ochrana chřástala polního, a maximální intenzity 1,5 VDJ/ha veškeré zemědělské půdy. V současné době v návaznosti na novelu vyhlášky č. 306/2004 Sb., probíhá příprava možnosti do intenzity započítávat jelenovité. Nově není podmínkou plnění intenzity chovu pasených zvířat 1,15 VDJ/ha trvalého travního porostu. Žadatel je povinen dodržovat stanovený způsob obhospodařování trvalého travního porostu, přičemž je umožněno provést posun sečí a pastvy, optimalizovat nebo vyloučit hnojení s ohledem na charakter stanoviště. Ve zvláště chráněných oblastech a v oblastech soustavy Natura 2000 je vhodný způsob hospodaření volen orgány ochrany přírody prostřednictvím vymezení konkrétního titulu na daném dílu půdního bloku. Nově bude žadatel vynechávat nepokosenou plochu na dílech půdních bloků s výměrou nad 10 ha, které jsou zařazené do vybraných titulů. Ve volné krajině, tj. mimo prioritní oblasti, bude povinností žadatele vstoupit do nadstavbového titulu pro prioritní oblasti (Ochrana modrásků, Suché stepní trávníky a vřesoviště, Ochrana chřástala polního, Podmáčené a rašelinné louky), je-li na daném dílu půdního bloku vymezen. U titulu Druhově bohaté pastviny je umožněno provádět pastvu v období od 1. ledna do 31. března pouze na základě souhlasného stanoviska orgánu ochrany přírody. Nově bude umožněno vstoupit to titulu Málo úživné pastviny a Platba na výsledek, která je aplikována pouze na vytipované DPB na území CHKO Železné hory. V rámci titulu se uplatňuje princip postavený na seznamu indikačních rostlinných druhů, přičemž je-li dosažena stanovená limitní hranice počtu zjištěných indikačních rostlinných druhů, je nárok na příplatek.

V rámci podopatření jsou realizovány tituly:

  • Obecná péče o extenzivní louky a pastviny
  • Mezofilní a vlhkomilné louky hnojené
  • Mezofilní a vlhkomilné louky nehnojené
  • Horské a suchomilné louky hnojené
  • Horské a suchomilné louky nehnojené
  • Trvale podmáčené a rašelinné louky
  • Ochrana modrásků
  • Ochrana chřástala polního
  • Suché stepní trávníky a vřesoviště
  • Druhově bohaté pastviny
  • Platba na výsledek

Podopatření 19.70 Krajinotvorné sady

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou jiná trvalá kultura se současně vymezeným ekologicky významným prvkem krajinotvorný sad. Plnění podmínek spočívá především v udržování bylinného pokryvu meziřadí jednou ročně sečením či spasením a provedení udržovacího řezu stromů jednou za závazek. Na dílu půdního bloku je umožněna pastva zvířat a případná dosadba stromů, přičemž žadatel nesmí aplikovat herbicidy, fungicidy a insekticidy, s výjimkou aplikace ekologických přípravků na ochranu rostlin a bodové aplikace herbicidů u nově dosazovaných stromů. V meziřadí a manipulačním prostoru musí být každoročně při údržbě ponecháno 15 – 30 % výměry daného dílu půdního bloku bez seče nebo pastvy.

Podopatření 20.70 Podpora biodiverzity na orné půdě – Biopásy

Dotace je vyplácena na ha biopásu. Žadatel je povinen založit krmný nebo nektarodárný biopás specifickou směsí osiv o šíři nejméně 6 a nejvýše 24 metrů, v souvislé délce nejméně 50 metrů, o souhrnné ploše nejvýše 50 % rozlohy dílu půdního bloku, po okrajích nebo uvnitř dílu půdního bloku ve směru orby a nejméně 50 metrů od dálnice, silnice 1. nebo 2. třídy, nebo od dalšího biopásu uvnitř dílu půdního bloku. Kromě krmných a nektarodárných biopásů bude nově možné založit kombinovaný biopás sloužící k podpoře populace koroptve polní, který se skládá z jednoletého krmného biopásu o šíři nejméně 6 metrů a nejvýše 24 metrů, a na něho navazujícího podélně po delším okraji víceletého jetelotravního pásu o šíři nejméně 18 metrů a nejvýše 24 metrů. Na ploše biopásů je zakázána aplikace hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

Podopatření 20.70 Podpora biodiverzity na orné půdě – Ochrana čejky chocholaté

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou standardní orná půda vymezeného v LPIS jako hnízdiště čejky chocholaté.  Žadatel je povinen založit  porost směsí definovaných plodin od 16. června do 15. července, přičemž porost plodin musí být ponechán bez zásahu zemědělskou nebo jinou technikou do 31. října. Následně musí být porost zapraven do půdy od 1. listopadu do 31. prosince. Plocha hnízdiště musí být následně zabezpečena proti zásahu zemědělskou technikou od 1. ledna do 15. června. Na ploše je zakázána aplikace přípravků na ochranu rostlin.

Podopatření 20.70 Podpora biodiverzity na orné půdě – Druhově bohaté pokrytí orné půdy

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou standardní orná půda. Podopatření přispívá primárně k vytváření zdrojů potravy pro hmyz. Žadatel je povinen založit každoročně na nejvýše 50 % výměry příslušného dílu půdního bloku, na kterou žádá o dotaci, porost specifické směsi osiv, a to do 30. dubna (v prvním roce trvání závazku do 31. května).
Po vzejití porostu je možné do 15. června mechanické ošetření za účelem likvidace plevelů, přičemž žadatel následně provádí mechanickou údržbu v termínu od 15. září do 31. října. Porost musí být zapraven do půdy od 1. listopadu do 31. prosince. Na plochu s druhově bohatou směsí osiv je zakázána aplikace hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

Podopatření 21.70 Integrovaná produkce – titul Integrovaná produkce ovoce

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou ovocný sad, na kterém žadatel pěstuje některý z podporovaných druhů ovoce v alespoň minimální hustotě výsadby na hektar produkční plochy, a to u jádrovin 500 životaschopných jedinců, u peckovin 200 životaschopných jedinců a u bobulovin 2000 životaschopných jedinců. Žadatel je povinen po celou dobu závazku mj. dodržovat zákaz používání stanovených účinných látek. Nově bude žadatel provádět rozbory ovoce v průběhu závazku pouze ve 2 kalendářních letech za účelem zjištění obsahu sledovaných těžkých kovů a provádět každoročně rozbory ovoce za účelem stanovení a zjištění dodržení limitu obsahu reziduí pesticidů.

Podopatření 21.70 Integrovaná produkce – titul Integrovaná produkce révy vinné

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou vinice, na kterém žadatel pěstuje révu vinnou o minimální hustotě 1800 životaschopných jedinců na ha dílu půdního bloku. V rámci podopatření jsou stanoveny 2 tituly - základní a nadstavbová ochrana vinic, které se liší např. v podmínkách aplikace prostředků na ochranu rostlin. Žadatel je povinen dodržovat zákaz používání stanovených účinných látek, omezení počtu aplikací vyjmenovaných přípravků na ochranu rostlin, povinné aplikace přípravků na ochranu rostlin a pomocných látek povolených k použití v systému ekologického zemědělství a stanovené postupy údržby vinic. Nově bude mít žadatel možnost žádat o doplňkovou platbu pokud založí porost v neozeleněném meziřadí nebo neprovede aplikaci herbicidů v příkmenném pásu vinice.

Podopatření 21.70 Integrovaná produkce – titul Integrovaná produkce zeleniny, víceletých produkčních plodin, jahodníku a brambor

Dotace je vyplácena na ha dílu půdního bloku nebo jeho části se zemědělskou kulturou standardní orná půda, na kterém žadatel pěstuje některý z podporovaných druhů zeleniny, jahodník nebo nově konzumní brambory. Dotace je dále vyplácena na ha dílu půdního bloku se zemědělskou kulturou plocha s víceletými produkčními plodinami, na kterém žadatel pěstuje chřest, křen selský víceletý a rebarboru. Žadatel je povinen mj. po celou dobu závazku dodržovat zákaz používání stanovených účinných látek. Nově bude žadatel provádět rozbory plodů v průběhu závazku pouze ve 2 kalendářních letech za účelem zjištění obsahu sledovaných těžkých kovů,  provádět každoročně rozbory plodů za účelem stanovení a zjištění dodržení limitu obsahu reziduí pesticidů a bude muset absolvovat školení.

Podopatření 22.70 Omezení používání pesticidů v OPVZ na orné půdě

Ve Strategickém plánu SZP je v rámci AEKO navrženo nové podopatření Omezení používání pesticidů v OPVZ na orné půdě. Vzhledem k současné notifikaci procesu národního programu na omezení aplikace POR v povodí vodárenských nádrží bude toto opatření spuštěno až od roku 2024.


zobrazit seznam dalších článků

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.