Lesy
Česká republika patří k zemím s vysokou lesnatostí a bohatou lesnickou tradicí. Lesní pozemky pokrývají v současné době 34 % z celkového území státu.

Česká republika patří k zemím s vysokou lesnatostí a bohatou lesnickou tradicí. Lesní pozemky pokrývají v současné době 34 % z celkového území státu. V souvislosti s požadavkem na udržitelné obhospodařování lesů stále více nabývá na významu pozice lesnictví jako poskytovatele obnovitelné suroviny pro výrobky šetrné k životnímu prostředí, biologické rozmanitosti, ale i jako důležitého faktoru v globálním cyklu uhlíku, při rovnováze vodního prostředí, regulaci eroze a prevenci přírodních nebezpečí, jakož i při zajišťování sociálních a rekreačních služeb pro společnost. Do působnosti ministerstva zemědělství spadají kromě lesnictví i obory myslivosti, rybářství a včelařství.

Myslivost jako činnost, která si klade za cíl dlouhodobou ochranu zvěře a přírody, je v současnosti prováděna na ploše zhruba 6 850 000 ha v celkem cca 5 700 honitbách a má v naší republice dlouhou a bohatou historii.

Rybářství je oborem s velkou tradicí zejména díky českému rybníkářství a hospodaření v rybářských revírech. Produkce ryb v ČR se pohybuje kolem 20 000 tun  ročně. Dominantním druhem je kapr, který činí 89 %  produkce. Hospodaření v rybářských revírech pomáhá udržet stabilizovaná rybí společenstva  v povrchových vodách a uskutečňuje se v cca 2 000 rybářských revírech o rozloze přibližně 42 000 ha.

Včelařství je v rámci produkčního zemědělství významným oborem. Včely jsou hlavními opylovači hmyzosnubných rostlin, ovlivňují výnosy zemědělských plodin a jsou významným faktorem pro udržení rozmanitosti naší flóry. Pokles počtu včelstev a včelařů způsobený generační obměnou, veterinárními i ekonomickými faktory  se podařil v posledních letech stabilizovat. V ČR se včelařství věnuje zhruba 47 000 včelařů v jejichž  péči je kolem 470 000 včelstev.

Novinky

Sdělení k administraci příspěvků na hospodaření v lesích

11. 9. 2023
Pro efektivnější vyplácení finančních příspěvků na hospodaření v lesích doporučujeme v případě jednotné žádosti BDI uvádět požadavky na příspěvek B (obnova, zajištění a výchova lesních porostů) do samostatné žádosti a případné požadavky na příspěvek D (šetrné technologie při hospodaření v lesích) či na příspěvek I (ochrana lesa) uvádět již souhrnně do druhé žádosti.

Co Čech, to houbař. Loni jsme trhli rekord

7. 8. 2023
Tisková zpráva — Češi loni nasbírali lesní plody za 7,8 miliardy korun – nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. Aspoň jednou měsíčně vyrazilo do lesa šest lidí z deseti. Celková návštěvnost lesa mírně stoupla, vyplývá to z údajů chystané Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství za rok 2022.

Aktuální rozsah podpor lesního hospodářství a myslivosti

1. 8. 2023
Lesní hospodářství a myslivost jsou z rozpočtu Ministerstva zemědělství podporovány prostřednictvím níže uvedených podpor.
Stáhnout (pdf, 2 MB)

Kritéria udržitelnosti lesní biomasy využívané pro energetické účely

27. 6. 2023
Vztahuje se k prováděcímu nařízení Komise (EU) 2022/2448, které naplňuje požadavky stanovené ve směrnici EU o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (tzv. RED II). Informace uvedené v přiloženém dokumentu mají usnadnit vlastníkům a správcům lesů přístup k informacím o naplňování kritérií udržitelnosti biomasy vytěžené na území České republiky (ČR) a přípravu tzv. vlastního prohlášení…

Lesy ČR a Budvar přispějí do státního rozpočtu částkou 3,25 miliardy korun

14. 6. 2023
Tisková zpráva — Lesy České republiky a Budějovický Budvar, které jsou zřizované nebo založené Ministerstvem zemědělství, převedou ještě letos do státního rozpočtu 3,25 miliardy korun. Lesy ČR odvedou 3 miliardy korun, Budějovický Budvar 250 milionů korun. Dnes to schválila vláda.
Stáhnout (doc, 26 kB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.