Surovinová politika: příležitost pro lidi, ekonomiku i přírodu

Cílem surovinové politiky je rozvoj využívání dřeva, zejména ve stavebnictví. Zaměřuje se na podporu lokálního zpracování českého dřeva, udržitelného obhospodařování lesů a rozvoj dřevozpracujícího průmyslu.

Udržitelně s českým dřevem

Dřevo je nejen tradiční, ale díky technologiím také moderní a udržitelnou surovinou. Jednou z jeho největších výhod je schopnost pohlcovat uhlík a zlepšovat tak naše životní prostředí. Zároveň jde o obnovitelnou komoditu. Součástí surovinové politiky je tak i udržitelné lesnictví. Díky tomu bude dodržen poměr těžby dřeva a sázení stromů tak, aby stromů a lesů stále přibývalo.

Příležitost pro průmysl

V současné době je více než třetina českého dřeva vyvážena do zahraničí, kde s ním dále pracují. Surovinová politika klade důraz právě na to, aby došlo k rozvoji našeho sekundárního zpracovatelského průmyslu a české dřevo tak zůstalo v České republice. Rozvoj dřevařského průmyslu má navíc velký ekonomický potenciál a přinese nová pracovní místa.

Více dřeva, méně betonu

Další oblastí, ve které bude surovinová politika hrát významnou roli, je stavebnictví. Dřevostavby představují moderní a udržitelnou alternativu pro současné stavby z betonu i železa či oceli. Mezi jejich výhody patří nejen energetická úspornost nebo rychlost, ale také ekologická stopa celé výstavby. Stavebnictví kolem dřevostaveb je čistší a ekologičtější. Dřevo je obnovitelná surovina, která má minimální negativní dopady na životní prostředí. Díky svým vlastnostem pomáhá snižovat uhlíkovou stopu a zlepšuje kvalitu životního prostředí.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.