Postup dělení ZP na portálu farmáře

8. 12. 2015

Postup dělení ZP

Tento článek má za cíl přiblížit problematiku postupu rozdělení zemědělských parcel při zakládání osevního postupu na portálu farmáře bez nutnosti rušení stávajících zemědělských parcel a provádění zákresů nových ZP. V případech, že zákres aktuálně zakreslené zemědělské parcely neodpovídá požadovanému stavu při provádění přípravy osevního postupu, vyvstává potřeba tuto ZP rozdělit na několik částí, aby bylo možné provést osetí předmětného DPB více plodinami, neboť platí, že na jedné ZP může být pěstována pouze jedna plodina.

Procesní postup rozdělení zemědělské parcely

  • Ve stromečku žárovek je třeba vypnout vrstvu hranic ZP a v pravém okně obrazovky vpravo je třeba vybrat DPB a rozkliknout  stávající parcelu, kterou chcete editovat (rozdělit). Jako následující krok je nutno aktivovat panel kreslení a zvolit výběrem z komba „díl půdního bloku“ (DPB) a nikoli „zemědělská parcela“ (ZP). 
  • Dalším krokem pro rozdělení ZP je vhodné zvolení editačního nástroje, v tomto případě buď ikona rozdělení výměrou – (použití tohoto nástroje je vhodné především v případě, když potřebujeme rozdělit ZP na více částí dle přesně zadané výměry) nebo je možno použít ikony pro klasické rozdělení DPB (při použití tohoto nástroje je třeba mít na paměti, že takto rozdělený DPB bude dále editovat, abyste dosáhli požadované výměry).
  • Postup rozdělení DPB pomocí zadané výměry je podrobně řešen v uživatelské příručce pro práci s iLPIS na Portálu farmáře. Po provedení rozdělení DPB dle zadané výměry je třeba nově vzniklé zákresy rozděleného DPB uložit pomocí ikony „disketky“ a následně nepotřebný zákres původního DPB obratem smazat pomocí ikony „přehled zákresů“ kde je možné provést jeho odstranění. Tímto krokem získáte základ pro vytvoření ZP zadané dle výměry. Tento postup dělení je možné využít na celou plochu DPB.
  • Nyní vyberete výsledné návrhy DPB upravené dle zadané výměry a pomocí panelu nástrojů zvolíme z rozbalovacího komba „zemědělská parcela“ (ZP) a pomocí ikony „kopie“ vytvoříte ze zákresů nově vzniklých DPB kopii zemědělské parcely a pomocí ikony „disketky“ výslednou práci uložíte. Tím docílíte provedení úpravy zákresu stávající ZP a dále můžete na zbytku DPB kreslit další ZP dle osevního postupu dle potřebných výměr. Na závěr práce nezapomeňte smazat všechny pomocné zákresy DPB pomocí ikony „přehled zákresů.

Podrobnější popis  je uveden v sekci uživatelské příručky pro LPIS

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.