Publikace OECD - Sekvestrace uhlíku v zemědělství

28. 1. 2022

V posledních čtyřech měsících vydalo OECD čtyři publikace zabývající se problematikou sekvestrace uhlíku v zemědělství.

Scénáře IPPC ukazují, že omezení nárůstu globální teploty pod 2 °C do konce století nebude možné bez významného odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry. Tématu snižování emisí věnuje nyní OECD prioritní pozornost. Dokládá to množství analýz a zpráv z poslední doby – studie k únikům uhlíku, indikátorům emisí ze zemědělství, lesnictví a land-use, emisním cílům nebo vázání uhlíku v rámci zemědělského sektoru jsou jen malou ukázkou z širokého spektra výstupů, které mohou posloužit v orientaci v rámci tohoto globálního transformačního úsilí. Klíčová úloha je přisuzována dostupnosti environmentálně šetrných technologií a aplikaci klimaticky neutrálních postupů v celé vertikále od výroby, přes distribuci až po spotřebitele. Dle dostupných studií by do konce století mohla půda potenciálně vázat 2–4 % ročních globálních emisí. Čisté sekvestrace uhlíku v půdě s tímto efektem by bylo možné dosáhnout pomocí podpory (platby za environmentální služby) při ceně uhlíku, která by odpovídala výše uvedenému celosvětovému úsilí o udržení nárůstu globální teploty pod 2 °C. Dále může významně přispět k navýšení celkového efektu adekvátní management půd (např. omezení odvodňování podmáčených půd). K využití tohoto potenciálu zemědělského odvětví, který by pozitivně přispěl k agendě udržitelnosti a ochrany klimatu, je dle analýz zapotřebí komplex politických opatření (regulatorní opatření, předávání znalostí na podporu vzájemně prospěšných řešení, tržně orientované pobídky dobrovolných aktivit) zabraňujících ztrátám CO2 podporou ochrany stávajících zásob uhlíku v půdě (v oblastech, kde jsou uhlíková úložiště pro daný land-use již převážně saturována) a jejich zvyšování (v teritoriích, kde agronomická opatření mohou zvýšit zásoby uhlíku i zisky zemědělců). Vhodná struktura těchto politických balíčků a jejich uplatnění ve velkém měřítku pak bude záviset na konkrétních mitigačních opatřeních v daném teritoriu a na analýze jejich nákladů a přínosů. Současně musí být proces podpořen smluvními řešeními, která zohlední zejm. obavy z nestability zachycení/uložení uhlíku a nutnost průběžného měření/ reportingu/ ověřování stavu uhlíku a souvisejících vysokých transakčních nákladů. Tato řešení umožní reálné zavedení uhlíkových kreditů z půdní sekvestrace uhlíku v zemědělském hospodaření a obchodování s těmito kredity.

Odkazy na jednotlivé publikace OECD naleznete níže.

 

Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 812 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.