Kazachstán

Situace s nedostatkem vody v Kazachstánu

22. 9. 2023
Otázka vody v Kazachstánu je dlouhodobě velmi citlivým tématem. Dalo by se říct, že v poslední době se situace ve vodohospodářství zhoršila, a to jak kvůli nehospodárnému využívání vody, tak i kvůli všeobecnému poklesu světových zásob.

Boj s nedostatkem vody v Kazachstánu

8. 9. 2023
Vzhledem k populačnímu a hospodářskému růstu může nedostatek vody v Kazachstánu do roku 2040 dosáhnout deficitu 12–15 miliard metrů krychlových vody. Tato otázka (zejména v souvislosti se změnou klimatu) vyžaduje proto ze strany státu zvláštní pozornost.

Kazachstán jako nový dodavatel banánů?

18. 8. 2023
Společnost GenGroup Qazaqstan vybudovala v regionu Turkestán (jih země) na ploše 5,3 hektaru skleníkový komplex s banánovníky. Odrůda banánů byla speciálně vyšlechtěna a přizpůsobena kazašským klimatickým podmínkám. 

Trvající závislost Kazachstánu na dovozu mléčných výrobků

21. 7. 2023
Kazachstán je stále závislý na dovozu mléčných výrobků. Navíc, výroba některých mléčných výrobků nepokrývá jejich místní poptávku. Pouze u dvou produktů (mléko a smetana) výroba zcela pokrývá poptávku.

Nedostatek lidí v zemědělství v Kazachstánu

14. 7. 2023
V Kazachstánu je současnosti v zemědělsko-průmyslovém sektoru zaměstnáno čím dál méně lidí a nedostatek personálu v oblasti zemědělství se projevuje čím dál citelněji.

Kazachstán plánuje zákaz vývozu skotu

23. 6. 2023
Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zákaz vývozu plemenného skotu a dalších hospodářských zvířat z Kazachstánu, a to na šest měsíců. Plánuje se také zavedení množstevních kvót na vývoz býků starších 12 měsíců a na vývoz beranů starších 6 měsíců.

Chov ryb v Kazachstánu na vzestupu

2. 6. 2023
Již pátý rok po sobě zaznamenal Kazachstán růst v komerčním chovu ryb. Zatím však nelze konkurovat výlovům z přírodních nádrží.

Sajgy ničí pastviny a úrodu v Kazachstánu

26. 5. 2023
V posledních několika letech zažívá Kazachstán „invazi“ sajg (stepní antilopy), která má za následek ničení polí a pastvin.

Stav potravinového zabezpečení v Kazachstánu

19. 5. 2023
Analytici Euroasijské rozvojové banky (EDB) provedli studii potravinového zabezpečení a soběstačnosti v 7 postsovětských zemích (Kazachstán, Rusko, Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán).

V Kazachstánu chybí skladovací prostory pro zeleninu

5. 5. 2023
Za r. 2022 se v Kazachstánu vypěstovalo 4,1 mil. tun brambor, 1,1 mil. tun cibule, 621 tis. tun mrkve a 551 tis. tun zelí. I přes značný objem produkce zeleniny však v Kazachstánu dochází v důsledku nedostatku skladovacích kapacit, hlavně v období zima–jaro, k poklesu nabídky tuzemské zeleniny na trhu.
1 2 3 ... 12

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.