Dovoz mléka a mléčných produktů do Kazachstánu se zvyšuje

12. 4. 2024

Podle kazašského statistického úřadu se dovoz mléčných výrobků do Kazachstánu v roce 2023 zvýšil na 188,6 tis. tun a jeho hodnota činila 368,6 mil. USD, což je 12,6% nárůst oproti předešlému roku.

Nejvíce se dovezly sýry a tvarohy, a to v objemu 55,2 tis. tun, zejména z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Litvy a Itálie. Dále se do Kazachstánu dovezly jogurty, kefíry a další kysané mléčné výrobky, u kterých rovněž došlo ke zvýšení dovozu, a to o 6,6 % na 45 tis. tun. Nejvíce se dovezlo z Ruska, Kyrgyzstánu a Běloruska. Dovoz mléka a smetany činil 31,7 tis. tun, což představuje nárůst o 20,7 %, a dováželo se nejvíce z Francie, Ruska, Kyrgyzstánu, Itálie a Polska. Dovoz másla a mléčných past dosáhl hodnoty 8,9 tis. tun, což je nárůst o 12,5 % a to zejména z Běloruska, Ukrajiny, Francie, Íránu a Argentiny. Pokud jde o dovoz kondenzovaného mléka a sušeného mléka, ten se naopak snížil o 16,8 % na 36,1 tis. tun.

Důsledky záplav v Kazachstánu

V důsledku záplav, které zasáhly Kazachstán v předešlých týdnech, došlo k rozsáhlému úhynu hospodářských zvířat v sedmi krajích. Podle údajů kazašského ministerstva zemědělství uhynulo 8,1 tis. hospodářských zvířat (zejm. skot, koně). Dalších 90 tis. kusů hospodářských zvířat se podařilo zachránit a převézt do bezpečnějších oblastí. Kazašská vláda se rozhodla vytvořit komisi pro zjištění škod a plánuje majitelům zvířat vyplácet náhrady za vzniklé škody povodněmi.

Zpracoval:
Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství v Kazachstánu
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom.lukasov@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.