přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zahraniční vztahy

Zahraniční vztahy ministerstva zemědělství obnášejí celou řadu jednotlivých oblastí a činností, které je třeba koordinovat a spravovat. Od podpory a rozvoje bilaterálních vztahů, přes rozvoj podmínek a sledování mezinárodního agrárního obchodu až po koordinaci aktivit souvisejících se členstvím České republiky především v Evropské unii a také v dalších mezinárodních organizacích.

Cílem snah v rámci zahraničních vztahů ministerstva zemědělství je jak rozvoj podmínek pro agrární obchod, tak zároveň i úsilí o udržení stabilní pozice ČR mezi ostatními státy. Spolupráce v rámci mezinárodních organizací např. FAO, WTO a v řadě dalších.

Prvořadým úkolem je agrární agenda v unijních institucích, ať už se jedná o přípravu našich pozic při jednotlivých jednáních nebo o práci na legislativních aktech. Zemědělství představuje v rámci EU jednu ze strategických oblastí a české ministerstvo zemědělství mu věnuje adekvátní pozornost.


24.3.2023

Publikace OECD „Důsledky vláky na Ukrajině na země OECD“ a „Nedostatek pracovníků v zemědělství“

V červenci 2022 vydalo OECD dokument věnující se důsledkům válečného konfliktu na Ukrajině na země OECD, v lednu 2023 pak byl OECD zveřejněn dokument zabývající se nedostatkem pracovníků v zemědělsko-potravinářském sektoru.


22.1.2021

PREZODE - The Preventing Zoonotic Diseases Emergence Initiative (FAO)

Iniciativa byla spuštěna 11. 1. 2021 na Summitu „Jedna planeta pro biodiverzitu 2021“ FR prezidentem E. Macronem (spolu s A. Merkel, Ch. Michel, DG Qu, DG, T. A. Ghebreyesus).


5.11.2020

Výzva k předkládání programů pro propagaci společné zemědělské politiky

Komise poskytne finanční prostředky ve výši 4 miliony EUR na propagační programy zaměřené na společnou zemědělskou politiku


14.10.2020

Webinář ke Světovému dni výživy 2020

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Společností pro výživu pořádají dne 22. října 2020 webinář u příležitosti Světového dne výživy (World Food Day), který se slaví jako připomínka 75 let od založení Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství - FAO.


24.4.2020

Opatření přijatá třetími zeměmi v souvislosti s COVID-19 týkající se agrárního zahraničního obchodu

V souvislosti s dopady COVID-19 přijala řada třetích zemí dočasná opatření, která aktuálně ovlivňují zahraniční obchod se zemědělskými a potravinářskými produkty.