přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rozmach automatů s mraženými potravinami v Japonsku

5.8.2022

Japonsko je zemí prodejních automatů. Ty nápojové, které tvoří více než 50 % všech automatů, jsou rozmístěny doslova na každém kroku. Kromě konkurenčních obchodů s rychlým občerstvením se toto odvětví potýká s nedostatkem personálu doplňující prodávané produkty.

Statistiky Japonské asociace výrobců prodejních automatů ukazují, že počet prodejních automatů, včetně těch, které prodávají cigarety, potraviny
i jízdenky, klesl z přibližně 5,6 milionů kusů v roce 2000 na asi 4 miliony v roce 2021. Řada výrobců tento obor opustila a v současnosti v Japonsku vyrábějí prodejní automaty na nápoje a potraviny pouze společnosti Sanden Retail Systems Corp. a Fuji Electric Co., obě sídlící v Tokiu.

Na pozadí stále se zmenšujícího trhu s prodejními automaty se ale v poslední době po celém Japonsku rozmáhají automaty na nejrůznější mražená jídla, jako např. nudle ramen, misky s mořskými plody, vařený úhoř nebo koláče. Společnost Sanden, která se zabývá také výrobou skleněných vitrín pro prodejny smíšeného zboží, začala v lednu 2021 prodávat nový automat nazvaný Dohiemon. Ten pojme výrobky různých velkostí díky kombinaci uvnitř zabudovaných přepážek a může tak prodávat širokou škálu výrobků, od malých sladkostí po velké obědové bento boxy. Do letošního března uvedli do provozu více než 3 tisíce těchto automatů. A v únoru letošního roku zahájila prodej mrazících automatů také společnost Fuji Electric, která jich dosud prodala přibližně 500.

Automaty byly rozmístěny v komerčních objektech, na parkovištích, stanicích metra, nádražích i v ulicích. Jeden automat zpravidla obsahuje 60 produktů a provozovatelé nestíhají jídla doplňovat. Ačkoliv byla původně hnací silou jejich rozšíření pandemie, počty automatů nyní rostou bez ohledu na ni, a předpokládá se, že rozmach automatů s mraženými potravinami tak bude dál pokračovat.

Zdroj: Mainichi

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz {irena_leopoldova@mzvcz } 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem