přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Japonští farmáři čelí zdražování vstupů

26.11.2021

Japonští farmáři jsou tuto zimu vystaveni hrozivým problémům. Vzrůstající ceny ropy způsobují zdražování veškerých vstupů vyrobených z této suroviny. Stejně jako ceny hnojiv a krmiva.

K tomu navíc nemohou promítnout vyšší náklady do cen svých produktů. A tak se snaží ušetřit, kde se dá, třeba na surové ropě.

Například producenti zeleniny používají během zimního období k vytápění svých skleníků právě ropu.  Na rozdíl od předchozích let kvůli obavám z rostoucích cen, naplnili své cisterny na ropu už během října.

Zrovna tak se zvyšují i ceny plastů. Pro pravidelnou výměnu plastového krytí je potřeba vyčlenit mnohem více prostředků, než tomu bylo v minulých letech.

Pozadu nezůstávají ani ceny hnojiv. Říjnový průzkum trhu provedený National Federation of Agricultural Cooperative Associations (ZEN-NOH) ukázal, že tyto ceny vzrostly oproti podzimu předchozímu roku o 17 %. Vysoký zájem o hnojiva a tím vyšší cena jsou hnány celosvětovou poptávkou. A k tomu se přidává i vyšší cena dopravy po moři.

Podle oficiální statistiky Ministerstva zemědělství Japonska se cenový index zemědělských vstupů zvýšil oproti stejnému období loňského roku o 7 %. Na druhou stranu ceny farmářských produktů zůstávají nízké. Nichino Price & Quantity Index (NOPIX), neboli průměrná cena čtrnácti hlavních druhů zeleniny překvapivě ukazuje pokles o 30 % za to samé období. A nyní není jednoduché promítnout tyto zvýšené náklady do cen. I když se zatím zvýšené ceny vstupů nepromítly do cen komodit, v příštích měsících se nárůst cen očekává.

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem