Snaha Íránu vyřešit libanonskou energetickou krizi

Libanon připravuje vyslání delegace do Íránu za účelem nalezení způsobu, jak získat bezplatně paliva pro místní elektrárny a tím zmírnit výpadky elektřiny, aniž by byl Libanon vystaven americkým sankcím. Pokud se podaří najít řešení, palivo bude dodáno z Íránu přímo Libanonu.

V minulosti dodal Írán palivo svému spojenci Hizballáhu, silnému ozbrojenému hnutí, které je součástí libanonské koaliční vlády. Libanon se potýkal s nedostatkem paliv po celá desetiletí, ale jeho současná ekonomická krize vyčerpala státní pokladnu natolik, že výrazně zpomalila dovoz paliv pro státní elektrárny. Většina infrastruktury Libanonu je denně zásobena dvěma hodinami elektřiny dodávané státními elektrárnami. Firemní sektor i domácnosti jsou nuceny se spoléhat na dodávky elektrické energie
ze soukromých zdrojů. Vzhledem k neustále rostoucím nákladům na topné oleje a naftu se elektrická energie stává čím dál více nedostupným zbožím pro většinu obyvatel Libanonu.

Íránské velvyslanectví v Bejrútu navrhlo poskytnout paliva Libanonu formou íránského daru, a ne formou klasického prodeje, s cílem vyhnout se sankcím.  USA uvalily na íránský energetický sektor přísné sankce, což znamená, že jakákoli strana, která se zapojí do přímé finanční transakce s íránským energetickým sektorem, bude následně podléhat sekundárním sankcím. Írán již vloni dodal palivo Hizballáhu, který je USA a některými dalšími západními státy označen za teroristickou organizaci. Toto palivo bylo dodáno do Sýrie
a poté dovezeno do Libanonu v kamionech, s cílem zabránit uvalení sankcí na Libanon. USA vůči této transakci tehdy žádné kroky nepodnikly.

Zapomenutý libanonský zemědělský artikl znovu na místním trhu

Libanonští zemědělci se v maximální míře snaží čelit nepříznivé hospodářské situaci a v minulosti výhradně dovozové položky nahrazovat vlastními. Mezi znovu objevené položky se řadí pouštní lanýži, které se v hojné míře vyskytují v oblasti Středního východu a jsou používané nejenom v kulinářství, ale zejména ve zdravotnictví a farmakologické oblasti pro léčbu očních infekcí
a rakoviny. Dnes jsou lanýže dobrým obchodním artiklem, kdy se 1 kg pouštních lanýžů prodává za ceny kolem 60 USD/kg.  V přímořské oblasti jižního Libanonu vznikla přírodní chráněná oblast pro pěstování pouštních lanýžů.

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.