přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rusko dočasně zakázalo export pohanky

7.5.2021

Ruská vláda zařadila pohanku mezi „životně důležité“ potraviny pro vnitřní trh země a zakázala její export v období od 5. června do 31. srpna. Export pohanky bude možný pouze s cílem humanitární pomoci, zabezpečení zásob na ruských vojenských základnách nebo pro ruské organizace na Bajkonuru a Špicberkách.

Důvodem jsou rostoucí ceny, které byly  v dubnu 2021 o 25 % vyšší než ve stejném měsíci o rok dříve. V aktuální sezóně Rusko exportovalo již 220 tis. tun pohanky, což je rekordní objem, který způsobil nedostatek na domácím trhu a zvyšování cen. Hlavními exportními trhy se stala Čína, Lotyšsko, Ukrajina, Litva a Japonsko.

Produkce i spotřeba vepřového masa v Rusku roste

Průměrná spotřeba vepřového masa na osobu dosáhla v roce 2020 rekordní hodnoty – 27 kilogramů, což je nejvíce za posledních 30 let. V loňském roce se v Rusku celkově spotřebovalo 4,08 milionů tun vepřového masa (o 4 % více než v roce 2019). Průměrný Rus za rok spotřebuje asi 77 kg masa. Z toho je nejvíce drůbežího – 34 kilogramů na osobu/rok (podíl 44 %), vepřové je pak na druhém místě (podíl 36 %).

Rostoucí spotřeba vepřového je spojena s rostoucí produkcí a stagnujícími cenami. Právě skutečnost, že ceny vepřového v Rusku se za posledních pět téměř nezměnily, popularitě tohoto druhu masa nahrává. Když vezmeme v potaz rostoucí inflaci a neustálé zdražování potravin, dá se říci, že hodnota vepřového masa se fakticky snižuje. Celková produkce vepřového činila v minulém roce 5,5 mil. tun, Rusko tak mohlo část ještě exportovat.

Pokud nedojde k výrazným změnám na trhu a růstu cen, pro letošní rok analytici předpovídají další růst spotřeby vepřového, a to ve výši 3 %. Negativně může sektor ovlivnit epizootická situace spojená s africkým morem prasat, růst cen obilí a krmiv nebo výrazný nárůst exportu. Prudké změny v tomto sektoru a jeho pozitivním trendu však v Rusku zatím neočekávají.

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem

Odstávka

Vážení uživatelé,

v období od 1.7.2022 od 16:00 hod do 10.7.2022 dojde k plánované generální odstávce systémů a aplikací MZe z důvodu nutné aktualizace. V tomto termínu nebude dostupný portál eAGRI, systémy a aplikace a nebude se k nim možné přihlásit. Více informací zde

Váš HelpDesk MZe

Novinky

Registry a aplikace

Kalendář