přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Regionální strategické partnerství firem Atlantic Grupa a Barry Callebaut

6.8.2021

Společnost Atlantic Grupa uzavřela regionální strategické partnerství se společností Barry Callebaut, vedoucím světovým výrobcem vysoce kvalitních výrobků z čokolády a kakaa, který nedávno uvedl do provozu svůj nový výrobní závod v blízkosti města Novi Sad v Srbsku.

Toto partnerství vyústilo ve vytvoření nové značky čokolády s názvem Jimmy Fantastic, která je zatím určena především pro trhy Chorvatska a Slovinska. Také firma Soko Štark, srbský producent čokolády s výrobním závodem v Bělehradě, který patří do skupiny Atlantic Grupa, přestane vyrábět čokoládovou hmotu a tento polotovar pro něj bude vyrábět právě výrobní závod Barry Callebaut u Nového Sadu. Výrobní závod Soko Štark v Bělehradě bude čokoládu, vyráběnou podle jeho receptu u Barry Callebaut, nadále jen lisovat a balit. Pro české firmy dodávající do společnosti Soko Štark sušené mléko to bude pravděpodobně znamenat snížení dodávek. Na druhé straně se otevírají možnosti dodávek sušeného mléka pro nový závod Barry Callebaut v Srbsku, který bude mít vyšší produkci čokolády a tím také vyšší potřebu dodávek sušeného mléka než měl samotný Soko Štark.

Společnost AL DAHRA buduje nový výrobní závod na zpracování vojtěšky

Společnost AL DAHRA, která před několika lety koupila v Srbsku část bývalého největšího zemědělského podniku PKB (Poljoprivedni kombinat Beograd), buduje v blízkosti Bělehradu nový výrobní závod na zpracování vojtěšky. Tento závod bude mít dvě linky na sušení a následné balení vojtěšky do hranatých balíků, které je možné lépe skladovat v halách a hlavně jejich tvar umožňuje uskladnění do lodních kontejnerů pro případnou lodní nebo železniční přepravu. Očekává se, že část produkce bude směřovat právě do sídla společnosti AL DAHRA v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech, kde se kvalitní vojtěškové seno používá pro krmení dobytka na farmách a také pro krmení velbloudů. Kromě těchto dvou linek na výrobu balíků sušené vojtěšky bude v novém závodě také linka na vojtěškové granule. Celková investice do tohoto výrobního závodu je 30 miliónů EUR. Společnost AL DAHRA v Srbsku hospodaří na celkem 21 000 hektarech, z nichž má 17 500 hektarů ve svém vlastnictví a zbytek v dlouhodobém nájmu. Z této plochy je vojtěška oseta aktuálně na 3 800 hektarech a předpokládá se růst ploch osetých touto plodinou. Na české producenty vojtěšky, kteří do Srbska svoji produkci v současnosti nevyvážejí, to nebude mít v tuto chvíli přímý dopad, ale je možné, že v budoucnu se tato srbská produkce dostane i na trhy, kde jsou české firmy aktivní – například do Chorvatska.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzvcz {Vladimir_Vana@mzvcz}

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem