přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Perutýni mění rybolov v Libanonu

20.1.2023

Perutýn je ryba, která nepochází ze Středozemního moře. Původně se hojně vyskytovala v Tichém a Indickém oceánu, v minulých letech však zdomácněla ve Středomoří, zejména v pobřežních vodách Libanonu a kolem Kypru.

Chutné světle růžové maso znamená pro libanonskou kuchyni vítanou rybí novinku, kterou navíc není těžké ulovit. Některé mořské útesy jsou černobílých vetřelců, jak místní perutýny označují, plné a potápěči vyzbrojení harpunami je doslova sklízejí. Je to opravdu invaze. Perutýni se hemží v místech, kde nikdy nežili a kde by správně vůbec žít neměli. Perutýn nepochází z Libanonu, ale jelikož se vody Středozemního moře rychle ohřívají, nepůvodní organismy konkurují původním rybám o omezené zdroje a v mnoha případech se jimi i živí.

I když chybí historická data o teplotách libanonských vod, oceánografický institut v izraelské Haifě uvádí, že Levantské moře, nejvýchodnější část moře Středozemního, je jeden  z nejrychleji oteplujících se regionů na světě. Podle analýzy povrchové teploty NASA GISS se Středomoří jako celek oteplilo o více než 1 stupeň Celsia za poslední tři desetiletí. Mnoho z nových mořských druhů nemá přirozené predátory.

Rybáři, majitelé restaurací a vědci v Libanonu vědí, že s tímto fenoménem nelze bojovat. Klimatické změny nelze zastavit a poukazují na invazi mořských druhů, jako jsou perutýni a na znatelný úbytek místně oblíbených druhů, jako jsou mořští ježci a chobotnice. Libanonci se rychle přizpůsobili měnící se mořské realitě a začali zavádět cizí druhy ryb do místní stravy. Místní rybáři povzbuzují místní restaurace k prodeji perutýnů. Ze začátku nebyli místní restauratéři této novice nakloněni, postupem doby si však perutýni našli své místo na jídelníčcích rybích restaurací. Samozřejmě i příznivá cena hraje svoji roli. Čeho je dostatek, nelze prodávat za vysoké ceny.

Zdroj: MZE Libanonu

 

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem