přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nárůst cen vepřového masa v Srbsku

21.11.2022

V těchto dnech v Srbsku rostou ceny vepřového. Jak uvedl portál „e-Kapija“ aktuálně se v Srbsku u vepřového masa za kilogram živé váhy platí cca 2,15 EUR. Přitom donedávna se cena pohybovala od 1,36 do 1,53 EUR.

U selat je nyní cena v rozmezí 2,56 – 2,98 EUR/ kg živé váhy. Na této situaci se podepsala nejenom zvýšená cena krmiv a dalších nákladů (energie), ale také snížená nabídka domácího vepřového masa na trhu. Právě kvůli zvýšeným cenám vstupů, a také dovozu levnějšího vepřového masa za zahraničí (Srbsko ročně dováží cca 23 000 tun), se snížily stavy chovaných prasat. Je otázkou, zda by zvýšená cena vepřového masa ve výkupu zvedla i zájem o obnovení chovů prasat, stejně jako se to děje například u mléčného skotu, kde zvýšená cena mléka v důsledku jeho nedostatku na trhu vytváří zájem farmářů o navýšení stavu stád mléčného skotu. Pokud by se tento trend projevil i u chovu prasat, tak lze, kromě potřeby nákupu selat a genetického materiálu, očekávat i zvýšenou potřebu investic do technologií chovu. Znovu by se mohly oživit projekty na budování moderních vepřínů, které měly některé velké srbské společnosti jako například DELTA AGRAR. Tím by vznikly příležitosti pro české firmy, které technologie pro chov prasat nabízejí. Některé z nich již mají v Srbsku a okolních zemích i referenční dodávky. 

 

Zpracoval:

Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem