přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

USA uvalují antidumpingové clo na vietnamský med

14.1.2022

Americké ministerstvo obchodu oznámilo předběžné antidumpingové clo na vietnamský med ve výši 412,5 %, což zdvojnásobuje sazbu 207 % původně navrženou Americkou asociací výrobců medu.

Každý rok včelařský průmysl v USA vyprodukuje téměř 100 000 tun medu a dalších více než 200 000 tun dováží z jiných zemí. Vietnamský med tvoří čtvrtinu dováženého medu do USA.

Produkce medu ve Vietnamu je asi 57 000 tun ročně. Domácí spotřeba medu je však minimální, pouze 1/10 spotřeby na osobu ve srovnání s ČR.

Až 90 % medu je proto určeno na export, z toho 95 % na americký trh. V roce 2021 dosáhly tržby Vietnamu z vývozu medu 100 milionů USD, meziročně o více než 65 %. Přes nízkou domácí spotřebu je med v místních obchodních řetězcích standardním sortimentem, ale kvalita je různá. Většinou se jedná o med ředěný cukrem a vodou, přičemž se vždy na obalu uvádí, že se jedná o 100% pravý včelí med. Ceny medu jsou na vietnamském trhu zároveň poměrně vysoké.

Když americké ministerstvo obchodu provádí antidumpingové šetření dovozů z Vietnamu, vždy označuje VSR za netržní hospodářství, kde náklady a cena neodráží tržní podmínky. Ministerstvo obchodu USA tedy určuje běžnou hodnotu metodou náhradní hodnoty, což znamená, že k výpočtu výrobních nákladů, režijních nákladů a zisku pro vietnamské výrobce a vývozce používá údaje o ceně a nákladech z jiné země, kterou USA považují za tržní hospodářství (např. z Indie).

Clo ve výši 412,5 % pro vietnamské vývozce medu vyplynulo z šetření dvou povinných respondentů: Buôn Mê Thuột Honey (414 %) a Đắk Lắk Honey (411 %) a metodiky náhradních hodnot vybraných Ministerstvem obchodu USA.

Šetření stále probíhá, ale je nyní v konečné fázi. Když budou snížena předběžná cla u respondentů Đắk Lắk a Buôn Mê Thuột, bude odpovídajícím způsobem snížena konečná celní sazba. Pokud se předběžná cla stanou konečnými, bude pro vietnamské vývozce medu extrémně obtížné udržet si přístup na americký trh. Vzhledem k dohodě o volném obchodu mezi EU a VSR, která oboustranně zcela odstranila cla na přírodní med, lze u nás brzy očekávat významnější dodávky medu vedle Ukrajiny i z Vietnamu.

Vietnamští vývozci medu mají právo žalovat Ministerstvo obchodu USA u amerického soudu pro mezinárodní obchod. Vietnamští exportéři medu mají dále možnost nechat nepříznivá cla posoudit ve správním přezkumu po vyhlášení konečného celního příkazu. Toto je cesta, kterou se při jednání s americkým ministerstvem obchodu vydali například vývozci mořských plodů.

 

Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem