přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Propagace dronů na podporu zemědělství ve Vietnamu

13.5.2022

Začíná období monzunových dešťů a čínská globální společnost XAG nabízí své zemědělské drony ve Vietnamu za účelem udržitelnější produkce rýže.

Tváří v tvář prudce rostoucím cenám zemědělských vstupů mohou nyní místní farmáři využívat drony od společnosti XAG k pěstování rýže za použití menšího množství osiva, pesticidů i hnojiv. Zemědělské drony XAG zaznamenaly popularitu také díky zábavě z pilotování. Dron lze ovládat pomocí chytrého telefonu a přednastavených parametrů jako je výška a  rychlost letu, atd.

Vietnam je druhým největším světovým vývozcem rýže, která je základní potravinou většiny světové populace, a hlavním zdrojem příjmů pro miliony farmářů. Více než 50 % rýže v zemi se pěstuje v oblasti delty Mekongu, kde jsou tři sklizně ročně. Nárůst cen hnojiv a pesticidů v důsledku narušení globálního dodavatelského řetězce nyní nutí vietnamské farmáře, aby omezili hnojení a chemické postřiky nezbytné pro dobré výnosy rýže.

Na rýžových polích v deltě Mekongu společnost XAG spolupracuje s místními servisními týmy, aby pomohla pěstitelům rýže efektivněji využívat zdroje a bojovat s rostoucími náklady. Drony navržené pro zemědělské použití dokáží snížit množství osiva, pesticidů i hnojiv, aniž by to ovlivnilo výnosy plodin. Podle místního distributora společnosti XAG, DigiDrone, ve srovnání s tradičním zemědělstvím dokáže zemědělský dron postřikovat plodiny 4krát rychleji než při ruční práci a zároveň zvýšit výnos o 14 %.

Zemědělský dron XAG P40, který létá autonomně na předem naprogramované trase, dokáže rovnoměrně distribuovat osivo v určené oblasti. V praxi se zjistilo, že jeden hektar byl oset rýží za dvě hodiny 160 kilogramy osiva (35% úspora) a na jednom hektaru se sklidilo 8 tun rýže.

Ruční práce v úmorném horku, po kolena v bahně s těžkým břemenem na zádech, přímý kontakt s chemikáliemi,… to všechno může být díky zemědělským dronům minulostí.

 

Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem