přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Stav potravinového zabezpečení v Kazachstánu

19.5.2023

Analytici Euroasijské rozvojové banky (EDB) provedli studii potravinového zabezpečení a soběstačnosti v 7 postsovětských zemích (Kazachstán, Rusko, Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán).

Závěry studie ukazují, že Kazachstán má vysokou soběstačnost u většiny zemědělských produktů. A pokud jde o potravinové zabezpečení, tam patří Kazachstán mezi tři největší lídry v euroasijském regionu. 

Co se týče úrovně zabezpečení obecně, podle odhadů EDB je Kazachstán na třetím místě za Běloruskem a Ruskem. U většiny kategorií zemědělských surovin se ukazatele pohybují nad 80 %. Např. u obilí pokrývá Kazachstán svou spotřebu ze 125 % a díky vysoké produkci patří Kazachstán do první desítky světových lídrů v exportu obilí na světě. Pokud jde o brambory, tam se daří pokrýt spotřebu ze 104 % a u zeleniny a melounů se ukazatele pokrytí domácí poptávky pohybují kolem 108 %.

Nicméně ne u všech komodit jsou ukazatele takto vysoké. Např. u cukru nestačí produkce pokrýt tuzemskou poptávku a podobné je to i u mléčných výrobků. Zde je to zapříčiněno nedostačující kapacitou zpracovatelského průmyslu, i když se mléko v Kazachstánu produkuje v dostatečném množství.  

 

Zpracoval:
Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství v Kazachstánu
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem