přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Libanon promarnil příležitost k posílení své ekonomiky

19.5.2023

Rostlina konopí (marihuany) má ekonomický potenciál, pokud je vhodně využívána. V zanedbávané příležitosti, trvající několik desetiletí, nedokázaly orgány v Libanonu rozpoznat ekonomický potenciál pěstování konopí.

Důvodů je několik:

1/ Chybělo širší povědomí o jeho léčebných přínosech.  Konopí se od pradávna využívalo v medicíně. Na Blízkém východě a v Asii se rostlina užívala na podporu trávení a na různé typy bolestí. V Africe, kam se postupně též rozšířila, byla využívaná na léčbu malárie. Konopí bylo na přelomu 19. a 20.století považované za jednu z nejcennějších bylin, které měla v minulosti lékařská věda k dispozici. Užívání konopí přestalo být efektivní s hromadným rozšířením aplikace léků injekcemi. Většina aktivních složek konopí se nerozpouští ve vodě, ale pouze v alkoholu nebo tuku, a není proto vhodné pro injekční použití. 

2/ S jeho pěstováním byla spojována náboženská, společenská a politická tabu, která konopí spojovala výhradně s výrobou a konzumací drog.

3/ Hlavním nedostatkem byl a stále je chybějící státní regulační orgán odpovědný za pěstování konopí a následné zpracování. Západ v 90. letech minulého století naléhal na Libanon, aby proti kultivaci konopí bojoval, což vedlo k současné situaci. Libanon aktivně nehledal externí podporu pro alternativní plodiny, jako tomu bylo např. v Maroku. V nedávných letech bylo vynaloženo úsilí změnit tuto realitu a v roce 2018 byla v Libanonu zavedena zákonná kontrola pěstování konopí, jejímž výsledkem bylo v r. 2020 zákonem povoleno pěstování konopí pro léčebné účely. I přes prokazatelný ekonomický přínos je hnutí Hizballáh, stále proti pěstování konopí z důvodu obavy zneužití konopí jako omamné látky, která je podle jejich náboženského přesvědčení zakázána.

Zdroj: ekonomické zpravodajství Libanonu

 

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem