přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ceny zeleniny v Číně překonávají ceny masa

29.10.2021

Čínské noviny China Daily zveřejnily zprávu, že v hlavním městě Číny Pekingu došlo v období od 1. do 25. října k výraznému nárůstu průměrné velkoprodejní ceny zeleniny, a to o téměř 40 %.

Dle oficiálních zdrojů je na vině klesající nabídka způsobená klimatickými vlivy, jako jsou chladnější počasí, silné deště a záplavy ve významných produkčních oblastech. Současná energetická krize zároveň komplikuje pěstování zeleniny ve sklenících.

Naopak ceny vepřového masa se již delší dobu pohybují na velmi nízké úrovni, což způsobuje, že některé druhy zeleniny jsou momentálně dražší než maso. Dle China Daily cena špenátu dosáhla 35 RMB za kilogram zatímco cena vepřového činila přibližně pouze 20 RMB za kilogram. Největší cenový růst zaznamenala právě listová zelenina. Čínská vláda nadále sleduje vývoj situace a je případně připravená uvolnit zásoby z centrálních rezerv, aby zmírnila situaci na trhu a zajistila dostatečnou nabídku. Posíleny budou také dovozy, kde je však třeba počítat s vyššími náklady na logistiku.

 

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem

Odstávka

Vážení uživatelé,

v období od 1.7.2022 od 16:00 hod do 10.7.2022 dojde k plánované generální odstávce systémů a aplikací MZe z důvodu nutné aktualizace. V tomto termínu nebude dostupný portál eAGRI, systémy a aplikace a nebude se k nim možné přihlásit. Více informací zde

Váš HelpDesk MZe

Novinky

Registry a aplikace

Kalendář