Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny

Významným znakem skupiny LAKR je její velká druhová rozmanitost. Zařazení do dílčí skupiny (léčivé, aromatické, kořeninové) neomezuje jejich využití – jeden druh může být zároveň aromatickou i léčivou rostlinou (máta, fenykl, kmín apod.), některé druhy jsou pěstovány také jako zeleniny (např. fenykl), jiné mají i formy okrasné (např. bazalka).

Dají se používat přímo, ať už k léčení či výrobě koření a čajovin, jsou zpracovávány farmaceutickým a potravinářským průmyslem, extrakty z nich jsou využívány při výrobě kosmetiky, bylinných likérů apod. Řada druhů, které se používají jako LAKR, má fytoremediační schopnost, některé z druhů LAKR jsou využívány jako energetické plodiny.

Rozsah pěstování LAKR je určován nestabilní situací jejich odbytu, ekonomickou i odbornou náročností, nízkou výkupní cenou a konkurencí levných dovozů LAKR. V dlouhodobém horizontu je kolísání pěstebních ploch charakteristické. Vrchol pěstování LAKR byl v roce 2011, kdy rozloha LAKR dosáhla 8 588 ha. V roce 2020 plochy dosahovaly 5 657 ha, tj. meziroční snížení o 6,7 %.

Sklizňová plocha léčivých rostlin byla 2 728 ha, tj. meziroční snížení o 7,9 %. Dále pak sklizňová plocha kořeninových a aromatických rostlin se v roce 2020 meziročně snížila o 5,5 %, a to na 2 929 ha. Z této plochy kmín zaujímal 2 755 ha, tj. 94 % z celkové plochy kořeninových a aromatických rostlin. 

Ve světovém i evropském měřítku tak pěstování LAKR nabývá na významu – a to v současné době ani ne tak z objemového hlediska, jako především z pohledu dostát rostoucím nárokům na kvalitu produktu. Proto hlavním světovým trendem je zavedení správné pěstitelské praxe včetně posklizňové úpravy a skladování, jak v konvenčním, tak i ekologickém zemědělství. Nezanedbatelnou součástí tuzemského sektoru LAKR je také tzv. hobby pěstování.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.