Len a konopí

Přadný len a konopí seté jsou plodiny, které se pěstují především pro nepotravinářské účely – vlákno, které nalézá uplatnění v textilním, stavebním a i v dalších odvětvích průmyslu. V současné době se s těmito plodinami také stále více uvažuje i pro energetické využití.

Přadný len je tradiční plodina podhorských oblastí a s jeho pěstováním byl spojen i rozmach textilního průmyslu v marginálních oblastech ČR. V současné době se tato komodita potýká s nemalými problémy, způsobenými  dopadem celosvětové odbytové krize lněného vlákna, nízkou úrovní cen dlouhých vláken vlivem dovozů levného textilního zboží, výrazně nižší podporou pěstitelům v ČR oproti pěstitelům ve starých členských zemích EU (Belgii, Francii a Nizozemsku) a chybějícím provozním kapitálem u pěstitelů i zpracovatelů lnu.
 
Konopí seté je významný zdroj přírodního vlákna a organické hmoty k technickému nebo energetickému využití. Jeho pěstování se v ČR začalo ověřovat v roce 1998 a jeho pěstování se postupně rozšiřuje. Zájem o konopné vlákno má především papírenský a automobilový průmysl. Konopí je také významnou plodinou pro energetické využití.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.