Okrasné rostliny a školkařské výpěstky

Odvětví zahrnuje květinářství a školkařství okrasných i ovocných druhů. V souhrnu je toto odvětví významnou složkou rostlinné výroby, které se v roce 2019 podle ČSÚ podílelo 5,4 % na tuzemské rostlinné produkci a 3 % na celkové zemědělské produkci. Produkce květinářství a školkařství v tomto roce dosáhla podle předběžných výsledků ČSÚ hodnoty 4,3 mld. Kč.

Produkce květin v ČR vykazuje od roku 2001 rostoucí trend, v roce 2019 mírně vzrostla oproti předcházejícímu roku o 3,7 % na hodnotu 2,4 mld. Kč. Nejvíce jsou pěstovány zejména záhonové a hrnkové rostliny. V roce 2019 byl navýšen prodej květin, a to o 10 % na úroveň 1 294 Kč na osobu za rok.

Produkce školkařských výpěstků okrasných druhů v ČR stagnuje. Školky se více specializují na určité fáze produkce nebo skupiny rostlin. V roce 2019 plochy okrasných školkařských  výpěstků přesáhly plochu 1 000 ha.

Školkařství ovocných druhů je stabilizovaným odvětvím rostlinné produkce, objem produkce kolísá podle poptávky ovocnářského sektoru i malospotřebitelů. Produkce školkařských výpěstků v roce 2019 byla 16,6 mil. ks. Největší zájem byl o sazenice jahodníku, borůvky, jabloně, lísky, maliníku, ostružiníku, naopak k poklesu poptávky došlo u sazenic višní a broskvoní. Naproti tomu produkce podnoží vykazovala v roce 2019 výrazný meziroční pokles o 31 %.

Tuzemské školkařské výpěstky označují výrobci značkou „Česká rostlina“.

Čeští výrobci květin podporují prodej kvalitních tuzemských produktů marketingovou akcí „Česká květina“.

Výsadbová a povýsadbová péče o dřeviny

15. 2. 2021
Leták MZe - Výsadbová a povýsadbová péče o dřeviny
Stáhnout (pdf, 5 MB)

České květinářství

21. 10. 2019
Leták MZe - České květinářství
Stáhnout (pdf, 2 MB)

Výsadba okrasných dřevin

23. 8. 2018
Leták MZe - Výsadba okrasných dřevin
Stáhnout (pdf, 2 MB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.