Africký mor prasat - výzkum v oblasti poznání této nákazy

Když se africký mor prasat v roce 2017 poprvé v České republice objevil na Zlínsku a České republice se tehdy pod řízením Státní veterinární správy ČR jako jediné zemi na světě podařilo zdolat vymýcení tohoto onemocnění, Ministerstvo zemědělství vyhlásilo k dané problematice v rámci „Národní agentury pro zemědělský výzkum“ výzkumné téma.

Na základě této výzvy bylo přijato a proběhlo několik výzkumných projektů, které mají za úkol o tomto pro nás novém infekčním onemocnění zvýšit povědomí a rozšířit informační základnu k jeho zdolávání. Některé výzkumné projekty skončily na konci roku 2021 a v návaznosti na to vznikla iniciativa dát všechny výsledky těchto výzkumů do jednoho dokumentu. Jedná se o tyto 4 výzkumné projekty:

  • Africký mor prasat v České republice: studium molekulární epizootologie a biologických vlastností tuzemských izolátů viru (QK1920187)
  • Virus afrického moru prasat v mase a masných výrobcích – metody detekce a studium perzistence (QK1920113)
  • Výzkum a ověření účinnosti dostupných technických a biologických prostředků a postupů pro prevenci šíření afrického moru prasat v populaci divokých prasat v ČR (QK1920184)
  • Behaviorální reakce prasat divokých na opatření proti šíření afrického moru prasat (QK1910462)

Na základě výstupů z těchto výzkumných projektů bylo vytvořeno jedno společné dílo s názvem „AFRICKÝ MOR PRASAT - VÝSLEDKY VÝZKUMU V ČESKÉ REPUBLICE“, které je veřejně přístupné na webové adrese Výzkumného ústavu veterinární lékařství, v.v.i.

Nejaktuálnější informace ohledně tohoto a v případě jeho zavlečení do chovů pro chovatele prasat velmi významného ekonomického onemocnění, které je charakteristické vysokou, téměř 100% letalitou (úmrtností), jsou k dispozici na webových stránkách Státní veterinární zprávy ČR https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ pod odkazem „Africký mor prasat“.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.