California food safety act: krok k přiblížení USA ke standardům EU

2. 2. 2024

V říjnu roku 2023 přijal stát Kalifornie zákon s očekávaným vlivem na potravinářský průmysl nejen ve Spojených státech, ale také s potenciálním globálním dopadem.

Zákon s názvem California food safety act, zakazuje použití několika přídatných látek doposud běžně používaných ve zpracovaných potravinách v USA. Zákon bude plně prováděn od ledna 2027 a lze předpokládat, že Kalifornie, již po několikáté, způsobí tímto změny i v dalších státech USA. Jednotlivé státy i výrobci potravin napříč zemí budou nuceni reagovat z důvodů obchodních nebo pro přesvědčení spotřebitelů.

Ve státu Kalifornie od ledna roku 2027 nebude možné prodávat potraviny s použitím následujících aditiv: erythrosin (E127), bromičnan draselný (E924a), bromovaný rostlinný olej (E443) a propylparaben. Pátou chemickou látkou na tomto seznamu měl původně být také oxid titaničitý, jeho zákaz byl však zvrácen mj. také proto, že podle stanoviska Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA je v současné regulaci bezpečný. Tři z uvedených aditiv byly v EU zakázány v roce 2008. California food safety act je dalším krokem k přiblížení potravinářství Spojených států prostředí v EU. V současné době se v USA mohou tyto látky v potravinách používat na základě součásti federálního zákona o potravinách, lécích a kosmetických přípravcích FDA, která je známá jako pravidlo GRAS (Generally Recognized as Safe - Obecně uznávané jako bezpečné) - umožňující výrobcům používat látky a ingredience způsobem nebo v množství, které FDA dříve určil jako bezpečné. 

Vzhledem k velikosti trhu Kalifornie i pravděpodobnosti přijetí podobných regulací v dalších státech se očekává, že výrobci potravin zvolí cestu bez výroby ve více variantách složení.  Přestože zákon vstoupí v platnost až v roce 2027, očekává se, že spotřebitelé ve Spojených státech budou k produktům, které obsahují tyto látky, přistupovat s opatrností. Dalším faktorem ovlivňujícím přístup výrobců potravin je také zkušenost s plněním regulací pro trh EU a pro většinu z nich tedy i poměrně rychle dostupné technologie a alternativních přísad pro výrobu. 

K zákonu se aktuálně vyjadřuje řada potravinářských asociací, např. Národní asociace cukrářů (NCA) ve své reakci zdůrazňuje, že zákon zasahuje do stávajícího celonárodního regulačního systému a uvádí, že "nahrazuje jednotný národní systém bezpečnosti potravin směsicí nekonzistentních státních požadavků vytvořených legislativním rozhodnutím, které zvýší náklady na potraviny". Nejen NCA také požaduje zásah FDA, který přistoupil k této situaci s opatrností a v současné době zvažuje další postup a možné změny v přístupu.

Podobný návrh zákona je projednáván také v New Yorku, kdy tento vedle uvedených 4 aditiv navrhuje zakázat potravinářské použití také pro oxid titaničitý (E171). Vývoj v regulacích potravinářských aditiv a s nimi spojených soudních sporů je sledován také zahraničními dodavateli potravin do USA, kteří pro vstup nebo setrvání na trhu Kalifornie (a v kontextu dalšího vývoje Spojených států obecně) musí začít realizovat změny obchodních plánů a výrobních procesů. 

Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522
tereza.cerna@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.