Libanon – výrazná změna výpočtu DPH

Libanonská vláda v tomto týdnu vydala dekret, na jehož základě stanovila výpočet DPH v místní měně, a to z původních 15 tis. liber za USD na částku 87 tis. liber za 1 USD. Jedná se o téměř šestinásobný nárůst, což bude mít za následek velké zvýšení cen u dovozového zboží a služeb.

V současné době index spotřebitelských cen v Libanonu nadále roste, index spotřebitelských cen v březnu 2023 vzrostl o 263 % ve srovnání s březnem 2022. Výrazné zvýšení spotřebitelských cen je způsobeno vysokou mírou inflace v důsledku pokračujícího kolapsu libanonské libry, jejíž směnný kurz vzrostl na černém trhu z úrovně 24 tis. liber za USD v březnu 2022 na úroveň přesahující 108 tis. liber za 1 USD v březnu 2023. Zvýšení výpočtu DPH znamená současně i velké riziko ve smyslu nárůstu pašování a daňových úniků a povede k rozšíření šedé ekonomiky na úkor ekonomiky legální, která v již současnosti představuje maximálně 50 % libanonské ekonomiky.

Uvedené rozhodnutí o zvýšení kursu pro výpočet DPH z 15 tisíc liber na zhruba 87 tisíc liber za 1 USD má za cíl pokrýt náklady na financování zvýšených mezd ve veřejném sektoru. Libanonská vláda v tomto týdnu také schválila čtyřnásobný nárůst objemu finančních prostředků na financování veřejného sektoru, a to z původních 35 mil. USD měsíčně na 120 mil. USD měsíčně.

Zvýšení DPH znamená, že finální ceny dovozového zboží se navýší o dalších 8 až 10 %. I když libanonská vláda tímto krokem předpokládá celkové zlepšení hospodaření, ekonomové předpokládají další rozšíření daňových úniků a zdůrazňují, že jestliže se v současné době 50 % libanonské ekonomiky neregistruje, to znamená, že funguje, aniž by bylo ohlášeno, bude výrazné zvýšení DPH tlačit na nárůst únikových operací s výsledkem dalšího výpadku příjmů a návratu k nepodloženému tisku peněz na pokrytí státních výdajů.

Zdroj: MF Libanonu

 

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.