Expo Katar 2023: Naděje k obratu pro libanonský zemědělský sektor

Libanonská zemědělská a potravinářská produkce je známá svými vysokými standardy kvality a byla vždy velmi oblíbená zejména v zemích Blízkého a středního východu.

V minulosti se libanonské zemědělství potýkalo s důsledky místní hospodářské krize, která byla hlavní příčinou nelegálních obchodů a zejména pašování omamných látek včetně marihuany a dalších zakázaných výrobků do arabských zemí, v důsledku čehož země Zálivu v roce 2021 zakázaly jakýkoliv libanonský dovoz a uzavřelo své hranice pro veškeré zboží a produkci libanonského původu.  Po čtyřech letech se Expo Katar 2023, které otevře své brány v říjnu 2023, ukazuje jako příležitost k oživení libanonských výrobních a zemědělských sektorů a znovu získání jejich exportních pozic na mezinárodních trzích, zejména v arabském světě.  Kumulativní krize minulých let způsobily pokles zemědělského exportu do sousedních zemí o více než 50 procent. Pro libanonské farmáře představuje Expo Katar 2023 bránu k opětovnému návratu zemědělských a potravinářských produktů na různé trhy.   Katar v tomto roce nabídl Libanonu velmi velkorysé podmínky, které zahrnují účast Libanonu na Expo Katar 2023 bez jakýchkoliv finančních nákladů na výstavní plochu a služby s tím spojené, které budou letos Libanonu poskytnuty bezplatně. Smlouva o účasti Libanonu, který bude na Expu reprezentován Ministerstvy hospodářství a zemědělství Libanonu, byla mezi Libanonem a Katarem slavnostně podepsána tento týden. Libanon předpokládá, že Expo Katar 2023 otevře brány k investičním příležitostem v Libanonu, a zejména pak v zemědělství, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem finančních prostředků.

Zdroj: ekonomické zpravodajství Libanonu

 

Zpracoval:

Petr Sochor

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu

Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.