Nový průvodce veletrhy v Číně

28. 3. 2024

EU SME Centre, Evropskou unií financovaný projekt na podporu aktivit evropských malých a středních podniků v Číně, vydalo novou publikaci sloužící jako průvodce veletrhy v Číně.

Jak si vybrat vhodný veletrh pro svou účast? Jak se na něj správně připravit? Jak nastavit svá očekávání? Report se snaží firmám poskytnout vodítka pro hledání odpovědí právě na tyto otázky. Při rozhodování o účasti na veletrhu by mělo hrát roli vícero faktorů – jeho sektorové zaměření, regionální, celostátní či mezinárodní charakter, postavení pořadatele a podpora ze strany státu. EU SME Centre na základě údajů China Council for Promotion of International Trade uvádí, že se jen veletrhů zaměřených na potraviny a nápoje v Číně loni konalo 111. Obecně jsou na veletrhy nejbohatší velkoměsta jako Šanghaj, Kanton a Peking. V rámci jednotlivých provincií se veletrhy nejčastěji soustředí v jejich hlavních městech.

Před prvním pokusem proniknout na čínský trh je také potřeba zvážit možná rizika a informovat se o tamějších regulatorních požadavcích. Vývozci potravin by měli mít na paměti, že zahraniční producenti potravin a nápojů musí být zaregistrováni v systému CIFER čínské celní správy. V opačném případě může hrozit, že vzorky neprojdou přes čínskou celnici, nebo že vystavovatel nebude kvůli nutnosti absolvovat někdy zdlouhavou registraci pro potenciální partnery relevantní. Vzhledem k tomu, že se Čína nachází za velkým firewallem, vyvinula si vlastní ekosystém sociálních sítí a nástrojů pro online komunikaci. Nepřipravení návštěvníci z ciziny mohou během cesty do Číny zjistit, že jsou prakticky odstřiženi od domoviny a zbytku světa. Vážní zájemci o obchod s Čínou by se měli seznámit s tamější komunikační superaplikací – WeChat. Je čím dál častější, že čínští obchodníci nenabízejí své vizitky, ale právě propojení na WeChatu. Značná část publikace připravená ve spolupráci s China IP SME Helpdesk je věnována také otázce ochraně práv duševního vlastnictví. Závěr obsahuje představení nejznámějších a největších čínských veletrhů včetně zmínek o případné organizaci národních pavilonů ze strany jednotlivých členských států.

Publikace je dostupná pod tímto odkazem, nebo ji rád nasdílí zemědělský diplomat v Číně Ondřej Plaček.

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.