přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Předpoklad růstu cen nealkoholických nápojů v Kazachstánu o 20 %

13.5.2022

V Kazachstánu se kvůli rostoucím cenám cukru očekává zdražení nealkoholických nápojů a džusů o 20 %. Ceny těchto komodit rostou již třetí měsíc v řadě. Podle prohlášení Asociace výrobců nealkoholických nápojů a džusů se její členové snaží udržet ceny svých výrobků, nicméně to není dlouhodobě udržitelné.

Snížení spotřeby potravin

V roce 2021 se v Kazachstánu spotřeba základních potravin snížila oproti roku 2020, výjimku tvoří komodity jako cukr a cukrovinky.

Podle Národního statistického úřadu zkonzumovali Kazaši v r. 2021 v průměru 3,9 kg brambor, 2,8 kg pečiva/chleba, 2 kg hovězího masa, 1,6 kg jablek, 1,3 kg rýže a cukru, 16,2 vajec, 0,9 kg těstovin, 0,8 kg ryb, 1,3 litru mléka a kefíru a 0,1 kg černého čaje.

Oproti roku 2020 se snížila spotřeba mléka a mléčných výrobků o 6,3 %, pekařských výrobků o 4,7 %, masa o 1,7 %.

Monitoring nevyužívané půdy

Ministerstvo zemědělství Kazachstánu plánuje prostřednictvím „kosmomonitoringu“ zjistit podíl nevyužívané zemědělské půdy, která bude podle tiskové služby Ministerstva zemědělství Republiky Kazachstán vrácena státu. Zákon o identifikaci nevyužívané zemědělské půdy pomocí prostorového monitoringu byl přijat v roce 2019. V roce 2021 se kosmomonitoring týkal celého území Kazachstánu a výsledkem bylo celkem 40,2 milionu ha nevyužitých pastvin. Efektivitu jejich využití určují provedené výpočty z údajů, jako jsou: údaje o počtech hospodářských zvířat evidovaných v určité oblasti, plány rozvoje chovu zvířat v této oblasti a konkrétní lokalitě, výměra disponibilních pozemků, apod.

 

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem