přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
25.4.2023

Ministerstvo zemědělství informuje o chystaném zákazu uvádění na trh produktů obsahujících kanabidiol (CBD) a jiné kanabinoidy

Tisková zpráva – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) připravuje opatření obecné povahy, kterým zakáže uvádět na trh kanabidiol (CBD), jiné kanabinoidy získané z konopí setého a produkty tyto látky obsahující. Podle EU nelze potraviny s CBD uvádět na trh v žádné zemi Unie. Nejsou totiž dostatečně vědecky prozkoumané jejich dopady na lidské zdraví.


25.4.2023

Nebezpečné lži a hoaxy spojené s dovozem produktů z Ukrajiny

Tisková zpráva – Naše dozorové orgány intenzivně kontrolují dovozy zemědělských produktů z Ukrajiny. Postup resortu je zcela transparentní. Veškeré informace, které k tématu zveřejňujeme, jsou dohledatelné a ověřitelné. Přesto se objevují zkreslená až lživá tvrzení. V tomto přehledu najdete odpovědi na nejrozšířenější hoaxy související s tímto tématem.


24.4.2023

Počty českých pracovníků v zemědělství klesají, sklizeň zachraňují pomocníci ze zahraničí

Tisková zpráva – Zaměstnanost v zemědělství je v posledních třech letech relativně stabilizovaná, předloni klesla pouze o 1 procento na 97 800 lidí. Ještě před pětadvaceti lety však v oboru pracovalo téměř dvojnásobně více lidí. Zemědělské podniky proto doplňují nedostatek českých zaměstnanců sezónními pracovníky ze zahraničí.


21.4.2023

Publikace OECD - Analýza k problematice pesticidů, jejich environmentálních aspektů

OECD zveřejnila v únoru 2023 významnou zdravotnickou studii relevantní též pro zemědělsko-potravinářský sektor a obchod - onkologický profil České republiky se zaměřením na behaviorální rizikové faktory a životní prostředí. V dubnu 2023 pak byla zveřejněna analýza k problematice pesticidů a jejich environmentálních aspektů.


21.4.2023

V Británii stoupá poptávka po lokálně pěstované zelenině

Podle průzkumu společnosti Ginsters vzrostla aktuálně v Británii poptávka po lokálně vypěstované zelenině o 15 %. Jedním z důvodů nárůstu této poptávky je i únorový všeobecný nedostatek ovoce a zeleniny na britském trhu.


21.4.2023

11 % pokles vietnamského zemědělského sektoru v 1.čtvrtletí 2023

Vietnamský zemědělský sektor zaznamenal v roce 2022 nejvyšší tempo růstu během posledních mnoha let (3,36 %), agrární export dosáhl rekordní hodnoty 53,22 mld. USD, o 9,3 % více než v roce 2021 a obchodní přebytek byl přes 8,5 mld. USD. Pro rok 2023 byl vytyčen plán dalšího růstu zemědělského sektoru o 3 %.


21.4.2023

Priority ukrajinské vlády pro podporu zemědělců

Vláda stanovila několik priorit pro podporu zemědělců: humanitární odminování, zvýhodněné půjčky a přímou finanční pomoc.


21.4.2023

Emirátská potravinová sbírka během letošního Ramadánu přesáhla hodnotu 6 miliard korun

Iniciativa zvaná „Jedna miliarda jídel“, kterou založil Šejch Mohammed bin Rashid, vládce emirátu Dubaj, přesáhla hranici 6 miliard korun. Hlavním cílem iniciativy One Billion Meals je globální pomoc v boji s hladem.


21.4.2023

Japonsko zavedlo program na podporu porážek méně produktivních dojnic

V březnu 2023 Japonsko zavedlo novou podporu jako pobídku ke snížení nadprodukce mléka. Výše podpory je maximálně 200 tis jenů (v přepočtu cca 33 tis Kč) za každou krávu vyřazenou ze stáda.


21.4.2023

Srbsko zveřejnilo pravidla pro dotace na nákup chovných hospodářských zvířat

V těchto dnech v Srbsku vyšla vyhláška, která stanovuje aktuální podmínky, za kterých je možné čerpat státní dotace na nákup chovných hospodářských zvířat. Země má dlouhodobý problém s kvalitou i kvantitou chovů, a proto podporuje zejména nákup kvalitních chovných zvířat.


21.4.2023

Čínští vědci vyšlechtili novou odrůdu řepky olejky

Čínská akademie zemědělských věd tento týden oznámila průlom na poli výzkumu domácího pěstování řepky olejky. Na svých experimentálních polích v jihovýchodní Číně v provincii Jiangxi vypěstovali novou odrůdu řepky v kratším čase a s vyššími výnosy.


20.4.2023

Ministr zemědělství: Ochrana zdraví spotřebitelů je pro mě absolutní prioritou. Intenzivně kontrolujeme dovozy obilovin i živočišných produktů z Ukrajiny

Tisková zpráva – Naše dozorové orgány intenzivně kontrolují dovozy zemědělských produktů z Ukrajiny. Všechny dosavadní výsledky jsou v pořádku a neprokázaly obsah žádných zakázaných látek. Ochrana zdraví našich spotřebitelů je naší největší prioritou. Při řešení problému s vývozem ukrajinského obilí a dalších zemědělských komodit musí Evropská unie postupovat společně a koordinovaně.


18.4.2023

Ministerstvo zemědělství spustí jarní příjem žádostí o rybářské dotace. Nově podpoří zahraniční spolupráci v rybářském odvětví

Tisková zpráva – Rybáři dostanou ve třech jarních výzvách žádostí o dotace 67 milionů korun. Za ně si budou moci pořídit například zařízení na zpracování ryb, zařízení nutné k hospodaření na rybnících u nově založených podniků a na vědecké inovace. Úplnou novinkou je možnost čerpat dotace na nákup přívěsu (maringotek) jako zázemí zaměstnanců např. při strojení rybníků a na partnerství s dalšími zeměmi v odvětví rybářství. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podepsal Pravidla pro poskytnutí dotací.


17.4.2023

Ministr zemědělství: S komisařem Wojciechowským řeším dovozy obilí z Ukrajiny, jednostranné zákazy situaci nevyřeší

Tisková zpráva – Jednostranné zákazy dovozu ukrajinského obilí, které zavedlo Polsko, Maďarsko a nejnověji Slovensko, jsou v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace. Česká republika s jejich zavedením nepočítá, téma ale ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) intenzivně řeší s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Situaci je potřeba vyřešit na celounijní úrovni.


17.4.2023

Zápis ze 142. jednání Antibyrokratické komise MZe

konané dne 29. března 2023


16.4.2023

Ministr zemědělství: Kontroly dovozového obilí jsou detailní, rozbory odhalí přítomnost více než 400 látek

Tisková zpráva – Intenzivnější kontroly dovozu obilovin i dalších zemědělských komodit z Ukrajiny jsou velmi detailní. Laboratorní testy dosud neprokázaly v žádném vzorku přítomnost zakázaných látek. S ohledem na zvýšený tranzit obilovin přes EU však bude Česká republika v intenzivních kontrolách pokračovat.


14.4.2023

Index cen potravin FAO již rok trvale klesá

Podle nejnovějšího reportu FAO ze 7. dubna 2023, se hodnota FAO Food Price Indexu v březnu snížila o 2,1 % a zaznamenala tak nepřetržitý pokles od svého maxima přesně před rokem. Od března 2022 souhrnný index klesl celkem o 20,5 %.


14.4.2023

Britové dále omezují výdaje za potraviny

Jak ukázal průzkum banky Barclays za březen 2023, Britové i nadále snižují výdaje na potraviny.


14.4.2023

Více než 400 firem se v Ho Či Minově Městě účastní akce Vietnam International Café Show

Vietnam International Café Show 2023 je výstava kávy, potravin a nápojů, která se koná v Ho Či Minově Městě ve dnech 13. až 15. dubna 2023. Přilákala tisíce návštěvníků a více než 400 domácích a mezinárodních vystavovatelů.


14.4.2023

Zrušení zákazu vývozu cibule z Kazachstánu

Od 8. dubna 2023 zrušila kazašská vláda zákaz vývozu cibule. Zákaz vývozu cibule na dobu tří měsíců byl v Kazachstánu zaveden 28. ledna 2023.

zobrazit po