Zprávy z FAO – Světové ceny potravin v dubnu nepatrně vzrostly především vlivem vyšších cen masa

17. 5. 2024

Index cen potravin FAO dosáhl v dubnu hodnoty 119,1 bodu, což je o 0,3 bodu (0,3 %) více než březnová úroveň - nárůst cen masa, rostlinných olejů a obilovin převážil nad poklesem u cukru a mléčných výrobků.

Přestože v dubnu zaznamenal index druhý meziměsíční nárůst po sedmiměsíčním klesajícím trendu, klesl oproti dubnu 2023 o 9,6 bodu (7,4 %).

Index cen obilovin dosáhl vzrostl proti březnu jen o 0,3 % ale v meziročním srovnání klesl o 18,3 %. Ceny pšenice se stabilizovaly díky silné konkurenci nabídky navzdory tlaku z obav z nepříznivých podmínek sklizně v částech Evropské unie, Ruské federace a Spojených států amerických. Ceny kukuřice se v dubnu zvýšily především díky poptávce po dovozu v souvislosti s narůstajícími logistickými problémy v důsledku poškození infrastruktury na Ukrajině a sníženými odhady úrody v Brazílii. Index cen rýže FAO klesl o 1,8 %.

Index cen rostlinných olejů vzrostl o 0,3 % na roční maximum. Nepatrný nárůst odráží vliv vyšších cen slunečnicového a řepkového oleje a nižší ceny palmového a sójového oleje. Ceny slunečnicového a řepkového rostly díky poptávce a obav z nepříznivých povětrnostních podmínek v některých částech Evropy.

Index cen mléčných výrobků naopak o 0,3 % klesl po šesti měsících nepřetržitého růstu. Nejvíce klesly ceny sušeného odstředěného mléka díky nižší poptávce po spotových dodávkách při vysoké dostupnosti zejména v západní Evropě. Ceny sýrů mírně klesly díky posilování amerického dolaru. Ceny másla ale rostly v důsledku stabilní poptávky a poněkud napjatějších zásob másla v západní Evropě.

Index cen masa dosáhl v dubnu narostl o 1,6 %, což znamená třetí meziměsíční růst v řadě. Rostly ceny drůbežího masa díky zájmu Blízkého východu a v důsledku problémů vyplývajících z epidemie ptačí chřipky. Ceny hovězího se rovněž zvýšily v důsledku pokračující vysoké poptávky ze strany hlavních dovozců, a to i přes zvýšené dodávky z jejich domácích zdrojů. Naopak ceny vepřového nepatrně klesly, což odráželo slabou domácí poptávku v západní Evropě a přetrvávající nevýraznou poptávku předních dovozců, zejména Číny.

Index cen cukru klesl v dubnu o 4,4 %, což představuje druhý meziměsíční pokles v řadě a je tak 14,7 % pod hodnotou z dubna 2023. Pokles cen souvisel s lepšími odhady globálních dodávek a úrody v Indii a Thajsku. Srážky v Brazílii po delším období sucha zmírnily obavy z probíhající sklizně a přispěly k poklesu. Proti působily vyšší ceny ropy a etanolu v Brazílii.

Michal Kulík
Ministerstvo zemědělství, Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
michal.kulik@mze.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.