Publikace OECD - Monitoring a hodnocení zemědělských politik zemí OECD - aktuální odhady podpor zemědělství členů OECD

27. 10. 2023

OECD každoročně zveřejňuje analýzu zemědělských politik svých členských zemí a některých dalších zemědělsky významných světových hráčů. Dohromady jde o 54 zemí, které zajišťují tři čtvrtiny světové zemědělské produkce. Tato výroční zpráva je jedinečným zdrojem aktuálních odhadů podpor zemědělství a je doplněna o jednotlivé kapitoly o vývoji zemědělské politiky ve všech zemích, kterých se zpráva týká.

Podpory zemědělství dosáhly ve sledovaných zemích v období 2020–2021 rekordní úrovně (851 miliard USD/rok). Dle zprávy má ale většina podpor pro toto odvětví takovou podobu, která spíše snižuje než zvyšuje schopnost odvětví přizpůsobit se budoucím krizím, včetně změny klimatu. Podpory představovaly ve sledovaných zemích průměrně 14 % příjmů zemědělských podniků. Spotřebitelé obdrželi v letech 2020–22 rozpočtovou podporu ve výši 115 miliard USD ročně, což je ve srovnání se začátkem století čtyřnásobný nárůst. Navzdory tomuto zvýšení však uvedená podpora v průměru nevyrovnala vyšší ceny.

Zemědělství patří mezi odvětví, která jsou nejvíce vystavena změnám klimatu a častějším souvisejícím extrémním jevům – oproti 70. letům došlo v poslední dekádě ke zdvojnásobení četnosti sucha, ztrojnásobení počtu bouří, počet záplav se zvýšil téměř šestkrát a celkový počet přírodních katastrof se celosvětově zvýšil z průměrných 92 na 372 událostí ročně. Přesto pouze 19 sledovaných zemí stanovilo mitigační cíle pro zemědělský sektor. Zpomalil se i růst produktivity odvětví a změna klimatu od roku 1961 snížila celkovou produktivitu výrobních faktorů odhadem o 21 %.

Zpráva identifikuje klíčová opatření, která mají vést ke zlepšení odolnosti zemědělství a potravinového systému a zároveň zvýšit environmentální výkonnost a produktivitu odvětví. Státy mají zaměřit politické úsilí například na podporu šíření inovací i mezi malými a středními podniky pomocí poradenství a modelových podniků, usnadňování mezinárodního obchodu, na zacílení výzkumu a vývoje na lepší hospodaření se zdroji a z obecných služeb mají podpořit zejm. biologickou bezpečnost a klíčovou infrastrukturu.

Mgr. Radek Stránský
Odbor pro vztahy s EU a zahraničně obchodní spolupráci, MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.