Publikace OECD - Hospodářský přehled EU

15. 9. 2023

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj v září zveřejnila pravidelný hospodářský přehled Evropské unie. Přezkumy hospodářského vývoje, politik a výhledů poskytují také řadu doporučení pro vybrané tematické oblasti.

Aktuální vydání přehledu EU se zaměřuje na urychlení ekologické transformace evropské ekonomiky. Emise skleníkových plynů se sice za posledních deset let snížily v EU o pětinu, ale pro realizaci přechodu k čisté energii je třeba mj. více integrovat trhy s elektřinou, zvýšit dodávky obnovitelné energie a masivně zvýšit technologický rozvoj a výrobu produktů s nulovými čistými emisemi. Rozdílné úrovně vnitrostátních podpor vedou EU také k záměru zvýšit různé formy financování na celoevropské úrovni, aby se zabránilo roztříštění jednotného trhu.

S uvedeným transformačním procesem souvisí probíhající zavádění systémů sledování a vyhodnocování emisí (dokončeno pro finanční trhy a banky, nyní pro velké firmy). Pozornost je věnována také energetické náročnosti agropotravinářského sektoru (např. výroba cukru jako součást EU ETS, návrh přechodu FADN na FSDN aj.), která citelně vystoupila do popředí s válkou na Ukrajině. Bez silnějších cenových pobídek ke snižování emisí by se zemědělství do roku 2030 mohlo stát jedním z odvětví s největšími emisemi v EU.

Přestože se na emise v zemědělství princip „znečišťovatel platí“ aplikuje jen málo, EU v posledních třiceti letech úspěšně snižuje intenzitu svých emisí v zemědělství. Ke snížení emisí došlo především v letech 1990 a 2000 v důsledku poklesu stavů dobytka a lepšího používání hnojiv. V poslední době se však pokrok zastavil. Přestože jsou opatření v oblasti klimatu od roku 2013 jedním z hlavních cílů SZP (výdaje SZP na klimatickou adaptaci a mitigaci vzrostly v posledních dvou rozpočtech z 25 % na 40 %), emise uhlíku v zemědělství se v posledním desetiletí téměř nesnížily.

Je-li tedy v období 20212027 cca 28 % evropských financí na klimatickou adaptaci a mitigaci směrováno prostřednictvím SZP, a přitom byl příspěvek SZP ke snížení emisí v posledních 10 letech malý a ani do roku 2030 ČS EU nepředpokládají významné snížení emisí v zemědělství a zaměřují se spíše na jiná odvětví, doporučuje hospodářský přehled OECD soustředit pozornost na nákladovou efektivnost (vyhodnocení strategických plánů/metod ukládání uhlíku do půdy či biomasy/„carbon farming“) a uplatňovat vnitřní ceny uhlíku na veškeré sestavování veřejných rozpočtů, plánování, zadávání veřejných zakázek a analýzu nákladů a přínosů projektů zmírňujících emise uhlíku.

Snižování emisí v zemědělství se jeví jako obtížnější než v energetice nebo průmyslu v důsledku odhadovaných vyšších nákladů na snižování emisí, a to zejm. v sociální oblasti v podobě vyšších cen potravin pro spotřebitele, kdy přichází při realizaci SZP na řadu kromě strategického udržení zemědělství ve znevýhodněných regionech také zajištění cenové dostupnosti potravin jako jedné z dimenzí základního potravinového zabezpečení i pro nízkopříjmové domácnosti.

Mgr. Radek Stránský
Odbor pro vztahy s EU a zahraničně obchodní spolupráci, MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.