Publikace OECD: Dotace k řešení klimatických, zdravotních, potravinových a dalších naléhavých situací ve vazbě na obchod a mezinárodní spolupráci

2. 9. 2022

V březnu vydalo OECD publikaci věnující se problematice používání dotací k řešení klimatických, zdravotních, potravinových a dalších naléhavých situací.

Subsidies, Trade, and International Cooperation

Aktuálně roste potřeba tvorby politik pro řešení klimatických, zdravotních, potravinových a dalších naléhavých situací. To přináší do centra celosvětové pozornosti problematiku dotací jako důležité součásti veřejné reakce na mimořádné situace.

Dotace se však mohou míjet s deklarovanými cíli jako je posílení mnohostranného obchodního systému a náprava selhání trhu. Způsobují pak vysoké domácí náklady nebo škodlivý dopad na ostatní (zejména menší rozvojové) země s fiskálními omezeními, když naruší mezinárodní hospodářskou soutěž.

Velké dotační rozdíly nebo určité formy dotací mohou přispívat k růstu napětí v mezinárodním obchodu, k poškozování růstu a životní úrovně, ke změnám obchodních a investičních toků nebo snížení hodnoty celních a jiných závazků týkajících se přístupu na trh.

Rozlišit „dobré“ a „špatné“ typy dotací je analyticky náročné a politicky citlivé. Racionalizovat dotační systémy, zlepšit jejich koncipování a tím zvýšit jistotu podnikání, snížit obchodní napětí a obecně omezit negativní dopady doma i v zahraničí je možné v rámci mezinárodní spolupráce lépe než pomocí jednostranných kroků. Stávající mezinárodní pravidla poskytují dobrý základ pro regulaci dotací.

Mezinárodní dotační disciplína byla postupně posilována zejména od r. 1995 Dohodou WTO o subvencích a vyrovnávacích opatřeních a Dohodou WTO o zemědělství (ačkoli program jednání o podrobných dotačních pravidlech pro služby byl z velké části odložen). Uzavírané dohody o volném obchodu také často jdou nad rámec pravidel WTO a obsahují například ustanovení k chování státních podniků nebo rozsáhlejší seznamy zakázaných dotací.

Čtyři autorské instituce této zprávy (MMF, OECD, WTO, WB) zkoumají způsoby, jak mohou posílit svou individuální i společnou práci podporující vlády ve zmíněném úsilí – hlavní tíha této práce totiž leží na ministerstvech financí, odvětvových ministerstvech a specializovaných agenturách národních vlád.

Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 812 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.