Odolnost zemědělství v Turecku a politika pro dosahování cílů udržitelného rozvoje (SDGs) – nové publikace OECD

1. 10. 2021

V září 2021 vydalo OECD publikaci o zvyšování odolnosti tureckého zemědělství k suchu, ve stejném měsíci byl OECD publikován také dokument zabývající se politikami pro dosahování cílů udržitelného rozvoje.

Building the resilience of Turkey’s agricultural sector to droughts

Turecko je v důsledku své klimatické a geografické různorodosti vystaveno mnoha typům přírodních nebezpečí, a má proto značné zkušenosti s řízením rizik souvisejících s přírodními katastrofami. Na zemědělský sektor země má v posledních letech z přírodních rizik významný dopad především sucho a očekává se, že v důsledku změny klimatu se frekvence výskytu sucha zvýší. Proto je připravenost sektoru zemědělství rychle reagovat na nepříznivé události a primárně na sucho ústřední snahou turecké státní správy i samospráv. Zpráva OECD konstatuje, že vyhodnocování rizik, analýza a sběr dat poskytují pro vládní rozhodnutí při boji se suchem v Turecku dobře strukturovaný základ. Posíleny by však měly být investice do připravenosti a adaptace přímo v zemědělských podnicích. Je doporučováno přímé posílení podniků při zvyšování produktivity a udržitelnosti nakládání s vodou a celkově podnikovou sféru více zapojit do přípravy plánů řízení rizik ze strany státní správy. Cílem je posílit odolnost podniků v každé fázi řízení rizik vázaných na přírodní pohromy – tj. při identifikaci rizik, jejich vyhodnocování, prevenci a zmírňování následků, při budování kapacit připravenosti i při obnovné a rekonstrukční fázi.

Industrial Policy for the Sustainable Development Goals

Soukromý sektor má významný potenciál přispět k dosažení cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v roce 2030 např. prostřednictvím inovativních nových udržitelnost zvyšujících produktů a služeb, snižováním negativních externalit nebo zprostředkováním pozitivních přeshraničních dopadů ekonomických aktivit (např. odstraněním dětské práce v zahraničních pobočkách, včetně externích dodavatelů). Při pohledu na reálný stupeň transformace firem směrem k udržitelnosti jsou ale patrné značné rezervy (zejména u malých a středních podniků). Hlavním důvodem zmíněných rezerv bývá především napětí mezi finančními cíli a cíli v oblasti udržitelnosti. Proto OECD zkoumá přínos firem k cílům udržitelného rozvoje, zejména prostřednictvím jejich hlavní činnosti, s přihlédnutím k meziodvětvovým vazbám a globálním hodnotovým řetězcům a s využitím nových technik a zdrojů dat. Zpráva představuje metodologický příspěvek k lepšímu měření příspěvku soukromého sektoru k SDGs v odvětvových politikách a dává doporučení pro vládní koncepce posilování udržitelnosti.

 

Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce
+420 221 812 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.