Novinky OECD - Nová pravidla podpory vývozních úvěrů OECD

21. 7. 2023

OECD v červenci 2023 aktualizovala pravidla pro státní podpory vývozu zboží a služeb poskytované formou vývozních úvěrů se lhůtou splatnosti nad dva roky a rozšířila výčet podporovaných technologií. 

Ujednání, jehož cílem je nastavit společný rámec pro poskytování exportních úvěrů a vytvářet tak rovnocenné podmínky v jednotlivých státech, se nevztahují na vývoz zemědělské produkce a vojenského materiálu.

V případě, že využíváte či zvažujete využití podpory exportních úvěrů, nová pravidla vycházející z revize „Ujednání OECD o státem podporovaných vývozních úvěrech/Arrangement on Officially Supported Export Credits“ umožňují podporovat širší spektrum technologií a odvětví zmírňujících dopady změny klimatu (např. environmentálně udržitelnou výrobou energie; zachycování, skladování a přepravu CO2; přenos, distribuci a skladování energie; technologie spojené s nízkoemisní výrobou, s čistým vodíkem a čpavkem nebo těžbou rud a nerostů nezbytných pro obnovitelné technologie; bezemisní/nízkoemisní dopravu).

Další změnou je, že pravidla umožňují flexibilnějších podmínky financování. Pro většinu projektů se prodlouží maximální doba splatnosti z 8,5 roku pro země OECD (10 let pro ostatní země) až na 15 let a pro vybrané projekty v závislosti na technologiích z 18 až na 22 let; zvýší se flexibilita splácení jistiny a placení úroků a sníží se minimální sazby pojistného pro vybrané transakce (sleva 15 % z minimálního pojistného). Minimální pevná úroková sazba, za kterou banka může poskytovat úvěr na podporu exportu, se nově počítá s využitím širšího spektra výnosů státních dluhopisů a rozhodující je doba splácení, čerpání a profil splácení transakce (oproti dosavadnímu zohledňování pouze doby splácení).

Protože dosud exportní úvěrové agentury často podporovaly více projekty zaměřené na fosilní paliva než na čistou energii, reforma uvedených pravidel má směřovat k většímu angažmá těchto agentur při probíhající energetické transformaci.

Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.