Novinky FAO - Jak věda, technologie a inovace pomáhají transformovat světové zemědělsko-potravinářské systémy

28. 7. 2023

Rostoucí světová populace, která by měla do roku 2050 dosáhnout devíti miliard, bude potřebovat inovace a vědecké a technologické poznatky v zemědělství a potravinářství. 

Digitální aplikace pro drobné producenty, rozvoj nevyužívaného městského prostoru pro zemědělství, lepší přístup k informacím prostřednictvím internetu a modernizace hodnotových řetězců jsou důležitými kroky k odolnějším a udržitelnějším systémům. Tato opatření jsou podle FAO klíčová pro zajištění potravinového zabezpečení a udržitelnosti zemědělské produkce a organizace hraje klíčovou roli při zavádění inovací a podpoře uplatňování vědy a technologií v zemědělství a potravinářství.

  1. Použití digitálních aplikací v zemědělsko-potravinářských systémech: FAO podporuje využití digitálních technologií, jako jsou mobilní aplikace, umělá inteligence (AI) a blockchain, aby malí producenti získali přístup k informacím, novým trhům, financím a lepšímu řízení svých zemědělských podniků.

  2. Využití inovací pro rekultivaci nevyužitého prostoru pro městské zemědělství: FAO podporuje rozvoj zemědělství v městských oblastech a poskytuje zdroje a know-how pro zužitkování nevyužitého prostoru ve městech k produkci potravin, jako je např. vertikální indoor zemědělství nebo komunitní zahrady.

  3. Snížení vzdáleností a zlepšení logistiky pomocí internetu: FAO podporuje využití digitálních technologií, zejména internetu a mobilních telefonů, k rozvoji koordinace mezi producenty a spotřebiteli a poskytuje přístup k datům pro lepší plánování a rozhodování v oblasti logistiky.

  4. Vývoj nových veterinárních vakcín: FAO spolupracuje s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) na vývoji nových vakcín s využitím záření, což pomáhá posílit živočišnou výrobu zejména v zemích, kde jsou jinak nemoci zvířat překážkou pro udržitelnou produkci.

  5. Modernizace hodnotových řetězců pomocí lepší technologie: FAO podporuje udržitelný rozvoj hodnotových řetězců potravin, který se dívá na hodnotové řetězce jako celek a spojuje producenty s koncovými spotřebiteli. Také pomáhá klíčovým hráčům v hodnotových řetězcích identifikovat nefunkční oblasti. Řetězce zahrnují širokou škálu osob a generují mzdy, zisky, daňové příjmy a samotné produkty pro spotřebitele.

Věda, technologie a inovace mohou přinést nová řešení, díky kterým budeme připraveni produkovat dostatečné množství kvalitních potravin i v budoucnosti.

(FAO online 7/2023)

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 814 623

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.