Novinky FAO - Index cen potravin FAO zůstává v září prakticky beze změny

6. 10. 2023

Podle dnešního reportu FAO (6. října 2023), hodnota FAO Food Price Indexu se oproti srpnu téměř nezměnila, jelikož pokles cenových indexů rostlinných olejů, mléčných výrobků a masa vyrovnal nárůst indexů cen cukru a obilovin. Index je o 10,7 % pod hodnotou z loňského roku a o 24 % pod historickým maximem dosaženým v březnu 2022.

FAO Price Index

Září 2023 (k srpnu 2023)

Září 2023 (k září 2022)

Mléčné výrobky

- 2,3 %

- 23,9 %

Cukr

+ 9,8 %

+ 48,3 %

Obilniny

+ 1,0 %

- 14,6 %

Rostlinný olej

- 3,9 %

- 26,2 %

Maso

- 1,0 %

- 5,0 %

  • FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v září snížil o 2,3 %, což představuje devátý měsíční pokles v řadě a pokles o 23,9 % oproti hodnotám v září loňského roku. Mezinárodní ceny mléčných výrobků se v září snížily především v důsledku nedostatečné poptávky po dovozu krátkodobých dodávek a současných velkých zásobách v hlavních producentských regionech (na konci měsíce byl zaznamenán nárůst poptávky v zemích jihovýchodní Asie). Kromě toho na mezinárodní ceny mléka
    a mléčných výrobků působily rostoucí vývozní zásoby na Novém Zélandu v jeho nové výrobní sezóně, omezená vnitřní poptávka v EU a dopad slabšího eura vůči americkému dolaru.
  • FAO Sugar Price Index (cukr) v září dosáhl o 9,8 % vyšší hodnoty než v srpnu, což představuje druhý měsíční nárůst v řadě a nejvyšší úroveň indexu od listopadu 2010. Růst cen byl způsoben především rostoucími obavami z výhledu globální nabídky v nadcházející sezóně 2023/24. První prognózy upozorňují na pokles produkce u klíčových producentů cukru (Thajska a Indie) v důsledku sušších povětrnostních podmínek spojených s převládajícím jevem El Niño. Ke zvýšení světových cen cukru přispěly také vyšší mezinárodní ceny ropy. Velká úroda, která se v současné době sklízí v Brazílii, spolu s oslabením brazilského realu vůči americkému dolaru však meziměsíční nárůst světových cen cukru omezily.
  • FAO Cereal Price Index (obilniny) v září vzrostl o 1,0 % oproti srpnu, zároveň zůstává na hodnotě o 14,6 % menší než před rokem. K nárůstu v tomto měsíci přispělo zvýšení mezinárodních cen obilí o 5,3 %. Po sedmi měsících po sobě jdoucích poklesů se mezinárodní ceny kukuřice v září zvýšily o 7 %, což bylo způsobeno souběhem několika faktorů, včetně silné poptávky po dodávkách z Brazílie, pomalejšího prodeje zemědělců v Argentině a zvýšených sazeb za lodní přepravu v USA. Z ostatních obilovin: světové ceny čiroku v září rovněž posílily v souladu s vývojem cen kukuřice, zatímco ceny ječmene zůstaly stabilní. Naopak mezinárodní ceny pšenice pokračovaly v poklesu a meziměsíčně se snížily o 1,6 %, pod což se podepsaly dostatečné dodávky v Ruské federaci, kde se v září zlepšily vyhlídky na produkci. Index ceny rýže se v září meziměsíčně mírně snížil o 0,5 %, přičemž zůstal až o 27,8 % nad svou loňskou hodnotou. Mírný pokles v září byl způsoben obecně nízkou dovozní poptávkou, ačkoli pokles cen byl spíše omezen přetrvávající nejistotou ohledně omezení vývozu rýže z Indie a postupně se tenčícími zásobami před sklizní nové úrody v Asii.
  • FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinné oleje) se v září snížil o 3,9 %, což představuje druhý měsíční pokles v řadě. Oslabení indexu bylo způsobeno nižšími světovými cenami palmového, slunečnicového, sójového a řepkového oleje. Snížení mezinárodních cen palmového oleje způsobila především sezónně zvýšená produkce v hlavních producentských zemích jihovýchodní Asie. Světové ceny slunečnicového oleje mezitím výrazně poklesly v souvislosti s vysokým odbytem ze strany zemědělců v černomořském regionu. Co se týče řepkového oleje, mezinárodní ceny se snížily v důsledku přetrvávajících bohatých světových zásob. Ceny sójového oleje rovněž následovaly tento trend, a to navzdory vyhlídkám na silnou poptávku ze strany sektoru bionafty.
  • FAO Meat Price Index (maso) v září poklesl o 1,0 %, což signalizuje třetí měsíční pokles v řadě. Mezinárodní ceny vepřového masa se snížily kvůli slabé dovozní poptávce z předních dovozních zemí (zejména Číny), a kvůli dostatečné dostupnosti pro vývoz na světovém trhu. Světové ceny drůbežího masa rovněž poklesly, což způsobily bohaté dodávky od předních světových dodavatelů, zejména Brazílie. Ceny skopového a jehněčího masa klesaly pomalým tempem již pátý měsíc v řadě v důsledku vysokých dodávek z Austrálie, a to navzdory stabilní poptávce z Číny a Blízkého východu. Naopak silná poptávka po libovém hovězím mase z dovozu, zejména v USA, vedla k oživení mezinárodních cen hovězího masa, a to navzdory vysokým vývozním dodávkám z Brazílie a Austrálie.

Ing. Martina Conti Nádvorníková
Odbor pro vztahy s EU a zahraničně obchodní spolupráci, MZe
+420 221 814 623

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.