Informace FAO - Index cen potravin FAO dále klesá

8. 9. 2023

Mezinárodní ceny potravinářských komodit v srpnu klesly s výjimkou rýže a cukru. Index cen potravin, který sleduje měsíční změny mezinárodních cen globálně obchodovaných potravinářských komodit, dosáhl v srpnu v průměru 121,4 bodu, což je o 2,1 % méně než v červenci a o 24 % méně než rekordní hodnota z března 2022.

Index cen rostlinných olejů se v srpnu snížil o 3,1 %, čímž částečně zvrátil prudký červencový růst. Světové ceny slunečnicového oleje klesly během měsíce o téměř 8 % v důsledku slábnoucí poptávky a mnoha nabídek od hlavních vývozců. Světové kotace sójového oleje klesly v důsledku zlepšujících se podmínek pro sklizeň ve Spojených státech. Ceny palmového oleje zase mírně klesly díky růstu produkce v jihovýchodní Asii.

Index cen mléka se od července snížil o 4 % zejména vlivem dostatečné nabídky sušeného plnotučného mléka z Oceánie. Klesly také ceny másla a sýrů, částečně díky nižším obratům v souvislosti s letními prázdninami v Evropě.

Index cen masa klesl o 3 %. Nejvíce klesly ceny jehněčího díky prudkému růstu exportu zejména z Austrálie a slabší poptávkou z Číny. Dostatečný objem nabídky také stlačil ceny vepřového, drůbežího a hovězího masa.

Sledovaný index cen obilovin se od července snížil o 0,7 %. Ceny pšenice klesly dokonce o 3,8 % díky vyšší sezónní dostupnosti. Další obiloviny klesly na ceně o 3,4 % vlivem rozsáhlých globálních dodávek kukuřice z rekordní sklizně v Brazílii a začátku sklizně v USA. Naopak ceny rýže vzrostly od července o 9,8 % a dosáhly zejména vlivem narušení obchodu po zákazu vývozu ze strany Indie 15letého nominálního maxima. Zároveň silně klesl objem obchodů.

Aktuální prognóza celosvětové produkce obilovin dle FAO počítá s tím, že úroda vyrovná dosavadní rekord z roku 2021. FAO předpovídá, že světová produkce v roce 2023 vzroste o 0,9 procenta oproti předchozímu roku a dosáhne 2 815 milionů tun. Zatímco produkce pšenice má oproti roku 2022 klesnout o 2,6 %, celková produkce dalších obilovin by měla o 2,7 % vzrůst. Produkce kukuřice dosáhne nového rekordu 1 215 milionů tun díky úrodě v Brazílii a na Ukrajině. Produkce rýže v letech 2023/24 by měla podle posledních odhadů vzrůst oproti předchozí sezóně o 1,1 %.

Globální spotřeba obilovin se předpokládá na úrovni 2 807 milionů tun, což je o 0,8 % více než v roce 2022/23.

Předpokládá se, že globální zásoby obilovin na konci obchodní sezóny 2023/24 budou činit 878 milionů tun, což znamená roční nárůst o 2,2 %. Zásoby rýže by měly dosáhnout historického maxima 198,1 milionu tun. Indie spolu s Čínou drží stejně jako v předchozích sezónách téměř tři čtvrtiny tohoto objemu.

FAO ale snížila svou prognózu objemu globálního obchodu s obilovinami na 466 milionů tun, což je pokles o 1,7 % oproti předchozí marketingové sezóně. Objemy obchodů s pšenicí a kukuřicí by měly klesnout mimo jiné kvůli klesajícímu a nepředvídatelnému vývozu Ukrajiny. Prognóza pro obchod s rýží také klesla vlivem vývozních omezení ze strany Indie.

Ing. Michal Kulík
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce, Ministerstvo zemědělství
+420 221 812 002
+420 724 962 707
michal.kulik@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.