Informace FAO – Celosvětová produkce bude růst, ale klesající dovoz do nejzranitelnějších zemí je důvodem k obavám

23. 6. 2023

Podle aktuální zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se očekává, že letošní rok přinese nový rekord ve světové produkci i obchodu s potravinami, i když růst bude pomalejší než v minulém roce.

Rostoucí světové ceny potravin (zejména ovoce, zeleniny, cukru a mléčných výrobků) nadále tlumí poptávku zejména v ekonomicky nejzranitelnějších zemích.

FAO odhaduje, že celosvětové výdaje na potraviny v roce 2023 dosáhnou 1,98 bilionu dolarů, což je o 1,5 % více než v roce 2022. V roce 2022 se tyto výdaje meziročně zvýšily o 11 % a v roce 2021 dokonce o 18 %. Dovoz potravin nadále poroste ve vyspělých ekonomikách, ale očekává se pokles o 1,5 % u dovozu ve skupině nejméně rozvinutých zemí (LDCs) a o 4,9 % u rozvojových zemí, které jsou častými dovozci potravin (NFIDCs). Zpráva FAO varuje, že pokles dovozu potravin v těchto skupinách naznačuje pokles jejich nákupní kapacity. Současné nižší mezinárodní ceny potravin se totiž nepropsaly do nižších cen na domácím trhu, což naznačuje, že tlak na životní náklady zde bude přetrvávat i v roce 2023.

Zvláštní kapitola ve zprávě se zabývá vlivem pohybu kurzů měn a vztahu k americkému dolaru na inflaci cen potravin v rozvojových zemích. Znehodnocení dolaru v minulosti pomáhalo dovozcům potravin zvládnout růst cen, ale v posledních letech se projevil opačný efekt.

FAO předpovídá růst produkce většiny základních potravin, včetně rýže (+1,3 %), obilovin (přestože produkce pšenice by se mohla snížit oproti rekordní úrovně v minulé sezóně), olejnin, mléka, cukru, masa a ryb. Celosvětová produkce obilovin (mimo rýže a pšenice) by měla vzrůst o 3 % na nový rekord. Růst se očekává také u produkce olejnin, mléka, cukru a masa, i když u vepřového a hovězího masa by se mohlo jednat o mírný pokles. Očekává se růst celosvětové produkce ryb díky nárůstu významu akvakultury, zatímco se očekává pokles produkce klasického rybolovu.

I přesto, že panuje obecně pozitivní výhled, světové zemědělsko-potravinové systémy zůstávají zranitelné vůči různým otřesům, jako jsou extrémní výkyvy počasí, geopolitické napětí, politické změny a vývoj na komoditních trzích. Tyto faktory mohou narušit křehkou rovnováhu mezi poptávkou a nabídkou, ovlivnit ceny a ohrozit světové potravinové zabezpečení.

(FAO Food Outlook 6/2023; FAO online 6/2023)

 

Ing. Martina Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

+420 221 814 623

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.