Index cen potravin FAO v lednu 2022 opět posiluje s meziročním nárůstem téměř 20 %

4. 2. 2022

Podle nejnovějšího reportu FAO z 3. února 2022, hodnota FAO Food Price Indexu v lednu vzrostla o 1,1 %. K lednovému oživení indexu přispěl zejména nárůst dílčích indexů rostlinných olejů a mléčných výrobků, které byly částečně kompenzovány poklesem cen cukru, k němuž došlo již druhý měsíc po sobě. Mezinárodní ceny masa a obilovin zůstaly v podstatě beze změny.

FAO Price Index

Leden 2022 (k prosinci 2021)

Leden 2022 (k lednu 2021)

Mléčné výrobky

+ 2,4 %

+ 18,7 %

Cukr

- 3,1 %

+ 19,7 %

Obilniny

+ 0,1 %

+ 12,5 %

Rostlinný olej

+ 4,2 %

+ 33,8 %

Maso

+ 0,3 %

+ 17,3 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v lednu zvýšil o 2,4 %, což značí již pátý měsíc kontinuálního růstu. Mezinárodní ceny mléčných produktů rostly s nejvýraznějším navýšením u odstředěného sušeného mléka a másla. Lednový nárůst cen byl způsoben omezením světového trhu, které reflektovalo omezení exportních zásob (zejména ze západní Evropy, kde byly zaznamenány snížené dodávky mléka od hlavních producentů). Očekávání produkce mléka v Oceánii zůstávají pod průměrnými hodnotami a zároveň vyšší ceny podpořila i omezení ve zpracování a přepravě produktů kvůli nedostatku pracovní síly způsobené pandemií COVID-19.

FAO Sugar Price Index (cukr) se v porovnání s prosincovými hodnotami snížil o 3,1 % a je na svém půlročním minimu. Lednový pokles v mezinárodních cenách byl způsoben příznivými vyhlídkami budoucí produkce, dobrým průběhem sklizně u hlavních vývozců (Indie a Thajska) a lepšími podnebnými podmínkami v klíčových pěstitelských oblastech Brazílie. Podporu globálního zlevňování cukru poskytly i nižší ceny etanolu v Brazílii. Vyššímu propadu cen zabránilo posilování brazilského Realu vůči USD, které omezuje vývozy z Brazílie (největšího světového exportéra).

FAO Cereal Price Index (obilniny) v lednu zaznamenal lehké zvýšení o 0,1 % vůči hodnotám z prosince 2021. Cena pšenice v lednu poklesla o 3,1 % v důsledku zvýšení sezónních dodávek z velkých sklizní v Austrálii a Argentině. Přesto silná poptávka a trvající omezené globální dostupnosti kvalitnější pšenice spolu s nejistotou ohledně exportních zásob drží cenu před dalším pádem. Naopak ceny kukuřice v lednu posílily, zejména díky obavám z dlouhotrvajícího sucha na jižní polokouli (jmenovitě v Argentině a Brazílii). Také dopady z vývoje trhu s pšenicí zvýšily tlak na růst cen kukuřice. V souladu s vývojem trhu s kukuřicí rostly i ceny čiroku, zatímco ceny ječmene lehce oslabily. Mezinárodní cena rýže vzrostla o 3,1 %, díky dokončení hlavních slizní u největších dodavatelů a nákupům z asijských zemí.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) se v lednu zvýšil o 4,2 % a dosáhl tím maximální zaznamenané hodnoty. Nárůst byl ovlivněn zvyšováním cen palmového, sójového, řepkového i slunečnicového oleje. Ceny palmového oleje po krátkém propadu opět posílily, podpořeny především obavami z možného omezení exportu z Indonésie (největšího světového vývozce) a utlumené produkce v klíčových produkčních zemích. Ceny sójového oleje se také zotavily, podpořeny velkými nákupy, obzvláště z Indie. Cena řepkového a slunečnicového oleje byla podpořena přetrvávajícím nedostatkem nabídky a rostoucí poptávkou po dovozu. Zvyšující se ceny ropy rovněž podpořily růst mezinárodní ceny rostlinných olejů.

FAO Meat Price Index (maso) se od prosincových hodnot prakticky nezměnil (mírný nárůst 0,3 %). Cena hovězího masa dosáhla nového vrcholu, podpořena silnou mezinárodní poptávkou převyšující exportní zásoby, zejména z Brazílie a Oceánie (nižší objem dobytka ke zpracování). Ceny vepřového masa posílily jen lehce, kvůli nedostatku pracovní síly a vysokým nákladům na vstupy, které utlumily celosvětovou nabídku. Jehněčí, skopové a drůbeží maso dále lehce zlevňuje, protože globální exportní zásoby převýšily poptávku po dovozu, a to i přes již omezené dodávky způsobené zpožděním výroby a přepravy masa v souvislosti s COVID-19 a výskytem ohnisek ptačí chřipky v některých velkých produkčních zemích.

 

Ing. Martina Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.