V Praze zasedal Evropský úřad pro bezpečnost potravin

29. 6. 2009

Tisková zpráva — Praha, 29. června 2009, TZ CZ PRES - Na závěr českého předsednictví Radě EU hostila Česká republika 32. zasedání poradního sboru Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Za účasti ministra zemědělství Jakuba Šebesty a výkonné ředitelky EFSA Catherine Geslain-Lanéelle se jednání uskutečnilo v Praze ve dnech 24. -25. června 2009.

Tisková zpráva

Press Release

Communiqué de presse

logo Českého předsednictví v Radě EU

V Praze zasedal Evropský úřad pro bezpečnost potravin

Na závěr českého předsednictví Radě EU hostila Česká republika 32. zasedání poradního sboru Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Za účasti ministra zemědělství Jakuba Šebesty a výkonné ředitelky EFSA Catherine Geslain-Lanéelle se jednání uskutečnilo v Praze ve dnech 24. -25. června 2009.

V zahajovacím proslovu ministr zemědělství Jakub Šebesta shrnul výsledky českého předsednictví v oblasti bezpečnosti potravin a představil spolupráci mezi ČR a EFSA z pohledu zajištění hodnocení rizik v celém potravinovém řetězci. „Moderní evropské potravinové právo vychází z vědeckého hodnocení rizik. Rychlý rozvoj nových technologií spolu s novými způsoby využití stávajících i nových surovin v potravinářství a krmivářství s sebou přináší i možná rizika, která musí být posouzena a kvantifikována,“ řekl ministr Šebesta. „Vývoj nových technologií je v zásadě vědeckým úkolem. Uplatnění jeho výsledků v praxi s sebou ale také nese potřebu vědeckého posuzování, které zajistí, aby byla dodržena maximální úroveň ochrany zdraví lidí a zvířat a také životního prostředí.“

Aktuálními příklady, které podle ministra ukazují, jak je stále obtížnější prosadit pohled na věc na základě vědecky podloženého hodnocení rizik, jsou oblasti jako geneticky modifikované organismy a plodiny, produkce z klonovaných zvířat a jejich potomků a nanotechnologie. Z tohoto pohledu proto ministr Šebesta vnímá význam Evropského úřadu pro bezpečnost potravin jako zásadní a nezastupitelný a připomíná jednu z významných priorit předsednictví v oblasti potravinového práva, která úzce souvisí s bezpečností potravin. „Návrh nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům byl podroben důkladné diskusi v rámci Rady. Podařilo se nám dojednat všeobecný souhlas s povinností uvádět alergeny u nebalených potravin a prosadit některé další otázky nutričního označování,“ dodal ministr. Dvoudenní jednání bylo poté vedeno výkonnou ředitelkou EFSA Catherine Geslain-Lanéelle.

Na programu byly informace o současných aktivitách EFSA, ale i diskuse o plánu činností EFSA na rok 2010, návrh pracovního programu pro granty a další aktivity financované EFSA. „Delegáti byli seznámeni s fungováním tak zvaných Focal points, které slouží jako koordinační místa pro rozvoj vzájemné spolupráce mezi Evropským úřadem pro bezpečnost potravin a jednotlivými úřady v členských zemích,“ shrnuje ředitelka odboru bezpečnosti potravin na ministerstvu zemědělství Jitka Götzová. „Projednávaly se také některé studie publikované EFSA k aktuálním tématům, například k novému typu chřipky nebo k obsahu nikotinu v houbách.“  Delegáti také dostali pozvání na konferenci k problematice hodnocení rizik v oblasti GMO, která se bude konat letos v září v Bruselu.

Zasedání poradního sboru bylo během uplynulého půl roku třetí společnou akcí pořádanou ve spolupráci s EFSA. Pod záštitou českého předsednictví v Praze jednala správní rada EFSA a v dubnu se uskutečnila mezinárodní konference věnovaná problematice potravinářského výzkumu. Věříme, že úspěšná spolupráce ČR a EFSA bude pokračovat i po skončení našeho předsednictví Radě EU.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin byl založen v roce 2002 jako instituce, jejímž hlavním úkolem je zajišťování nezávislých vědeckých stanovisek, hodnocení rizika a komunikace v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv. V poradním sboru EFSA jsou zastoupeny všechny členské státy EU, pozorovatelé z kandidátských zemí (Turecko, Chorvatsko, Makedonie), nečlenské státy EU (Norsko, Island, Švýcarsko) a Evropská komise. Poradní sbor je propojením EFSA s národními úřady pro bezpečnost potravin a úkolem jeho členů je poskytovat konzultace výkonné ředitelce EFSA a spolurozhodovat o aktivitách a způsobech spolupráce mezi EFSA a jednotlivými členskými státy. Členkou poradního sboru za ČR je Ing. Jitka Götzová, ředitelka odboru bezpečnosti potravin MZe.


kontakt: Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR
pro předsednictví ČR v Radě EU
tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.