Lesy mají novou rezoluci OSN, o financování ovšem rozhodnuto nebylo

7. 5. 2009

Tisková zpráva — Praha, 6. května 2009, TZ CZ PRES - Více než 600 zástupců členských států i zájmových skupin diskutovalo na osmém zasedání Fóra Spojených národů o lesích (UNFF-8) v New Yorku na dvě hlavní témata: „Lesy v měnícím se životním prostředí“ a „Prostředky implementace trvale udržitelného obhospodařování lesů“.

Tisková zpráva

Press Release

Communiqué de presse

logo Českého předsednictví v Radě EU

Lesy mají novou rezoluci OSN, o financování ovšem rozhodnuto nebylo

Více než 600 zástupců členských států i zájmových skupin diskutovalo na osmém zasedání Fóra Spojených národů o lesích (UNFF-8) v New Yorku na dvě hlavní témata: „Lesy v měnícím se životním prostředí“ a „Prostředky implementace trvale udržitelného obhospodařování lesů“. Výsledkem je rezoluce o lesích v měnícím se životním prostředí, nebylo ovšem přijato žádné rozhodnutí o financování trvale udržitelného obhospodařování lesů. Účastníci „zmrazili“ text s tím, že diskuze bude pokračovat na následujícím zasedání UNFF v lednu 2011.

Dvoutýdenní vyjednávací maratón 8. zasedání Fóra OSN o lesích (UNFF-8) přinesl rezoluci o lesích v měnícím se životním prostředí, která zdůraznila lepší spolupráci a koordinaci v průřezových politikách a programech i spolupráci mezi regiony. Nebylo ovšem přijato žádné rozhodnutí o financování trvale udržitelného obhospodařování lesů. Účastníci text „zmrazili“ a rozhodli o pokračování diskuze na následujícím zasedání UNFF, které se bude konat v lednu 2011. Během jednání proběhl také „Multi-stakeholder dialog“ a panelové diskuze na téma finanční a ekonomická krize a její dopad na lesnický sektor.

Nová rezoluce je obecně zaměřená na nástroje trvale udržitelného obhospodařování lesů, zejména v souvislosti s tématem „Lesy v měnícím se životním prostředí“, na posílení spolupráce a koordinace mezi procesy, platformami a úmluvami, které se i jen z části zabývají lesy a lesnictvím, výměnu informací mezi nimi. Podporuje  také spolupráci mezi jednotlivými rozvojovými zeměmi, stejně jako rozvojovými a rozvinutými zeměmi, propaguje národní inventarizace lesů pro získávání porovnatelných informací o lesích. 

Jednou z důležitých součástí rezoluce je „poselství“ lesnického sektoru organizacím sdruženým pod Partnerstvím pro spolupráci v lesnictví (CPF), zejména tzv. třem úmluvám z Ria, (CBD – Úmluvě o biologické rozmanitosti, UNFCCC – Rámcové úmluvě o klimatické změně a UNCCD – Úmluvě o boji proti desertifikaci). 

Poselství zdůrazňuje roli trvale udržitelného obhospodařování lesů, které pojímá lesy v plném rozsahu jejich funkcí a užitků a nezaměřuje se jednostranně pouze např. na boj s klimatickou změnou, odlesňováním nebo na podporu biodiverzity. Poselství také specifikuje konkrétní, již existující nástroje vhodné pro trvale udržitelné obhospodařování lesů v rozvojových zemích, jako jsou např. národní lesnické programy.

V tématu „Prostředky implementace“, které bylo zaměřeno zejména na otázky financování, se již od prvního týdne státy v podstatě rozdělily na dvě skupiny. G77 a Čína zastávaly názor, že je nezbytné vytvoření globálního fondu, který by byl založen na dobrovolné bázi a ze kterého by mohly rozvojové země čerpat finanční prostředky pro implementaci trvale udržitelného obhospodařování lesů. Na druhé straně EU, JUSCANZ (Japan, United States, Canada, Australia, New Zealand), Švýcarsko a několik dalších zemí prosazovalo založení tzv. facilitačního (podpůrného) procesu, který by usnadňoval přístup ke stávajícím zdrojům financování, zlepšoval by informovanost o možnostech financování, pomáhal by rozvíjet národní lesnické programy a vytvářel by prostředí umožňující investice ze soukromého sektoru. Tato druhá skupina byla proti založení globálního fondu a pro vyjednání dohody o jeho založení neměl žádný ze států politický mandát.

Po maratónu vyjednávání byl 2. května v ranních hodinách předložen předsedou Byra poslední kompromisní návrh. S tímto kompromisním textem souhlasila většina zúčastněných stran, pouze USA musely tento text konzultovat s Washingtonem a po konzultaci ho odmítly, čímž Fórum skončilo bez dosažení jakékoliv dohody ohledně financování.  

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.