Předsednictví prosadilo účinnější mezinárodní standardy rostlinolékařské péče

15. 4. 2009

Tisková zpráva — Řím, 9. dubna 2009, TZ CZ PRES - Týden intenzivních jednání Komise pro fytosanitární opatření (Commission for Phytosanitary Measures) v Římě završilo české předsednictví ve spolupráci s Komisí dojednáním nových mezinárodních standardů a kritérií rostlinolékařské péče, které budou nyní platné po celém světě.

Tisková zpráva

Press Release

Communiqué de presse

logo Českého předsednictví v Radě EU



Předsednictví prosadilo účinnější mezinárodní standardy rostlinolékařské péče

Týden intenzivních jednání Komise pro fytosanitární opatření (Commission for Phytosanitary Measures) v Římě završilo české předsednictví ve spolupráci s Komisí dojednáním nových mezinárodních standardů a kritérií rostlinolékařské péče, které budou nyní platné po celém světě. 
 
Tyto zásady mají v mezinárodním obchodě Unii pomoci především zamezit šíření škůdců a původců chorob dřevin prostřednictvím dřevěných obalů, a zároveň posílit úroveň rostlinolékařské péče zejména ve třetích zemích, odkud je zboží rostlinného původu vyváženo do členských států EU.

 
Jednání se zúčastnili zástupci více než 170 zemí z celého světa. Na základě Mezinárodní úmluvy o ochraně rostlin (International Plant Protection Convention - IPPC), jíž jsou tyto země členy, jsou tak přijatá opatření proti zavlékání a šíření škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů platná ve všech 173 smluvních stranách celého světa včetně členských států EU.

 
Jedním z úspěchů předsednictví je revize mezinárodního standardu IPSM 15 (International Phytosanitary Measures), který stanovuje technické požadavky prokazující nepřítomnost kůry dřevin, a snižující tak riziko šíření škodlivých organismů. Dalším z úspěchů je schválení nové Kategorizace komodit podle fytosanitárního rizika, která zjednodušuje a zpřesňuje provádění rostlinolékařských opatření ve vztahu k mezinárodnímu obchodu. Kategorizace uvádí příklady komodit a  optimálního procesu jejich zpracování tak, aby nemohly již dále představovat riziko šíření škodlivých organismů.  Velký význam má i schválení dodatku mezinárodního Glosáře fytosanitárních termínů a další přijatá opatření technické povahy, která se podařilo prosadit a najít spolu s ostatními státy z celého světa kompromis.

 
Předsednictví se podařil „husarský kousek“, když v rámci mezinárodního jednání prosadilo většinu z pozic EU, což ocenila předsedkyně jednání paní Reinouw Bast-Tjeerde. Výrazný úspěch českého předsednictví potvrdil vedoucí Sekretariátu IPPC pan Petr Kenmore, sekretář IPPC pan Ralf Lopian i zástupci členských států EU. 

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.