Další tři kvalitní české produkty mají šanci na ochranu EU

27. 3. 2009

Tisková zpráva — Praha, 27. března 2009, TZ CZ PRES - Česko má šanci rozšířit svůj seznam chráněných označení o další tři kvalitní potraviny. Ten v současné době čítá 17 položek a dostává tak ČR na špičku v rámci nových členských států EU. Na dobré cestě k zápisu jsou Znojemské pivo, Mariánskolázeňské oplatky a pivo Černá Hora. Jde o výsledek intenzivního diplomatického vyjednávání, které třeba u černohorského piva trvá už čtyři a půl roku.

Tisková zpráva

Press Release

Communiqué de presse

logo Českého předsednictví v Radě EU

Další tři kvalitní české produkty mají šanci na ochranu EU

Česko má šanci rozšířit svůj seznam chráněných označení o další tři kvalitní potraviny.  Ten v současné době čítá 17 položek a dostává tak ČR na špičku v rámci nových členských států EU. Na dobré cestě k zápisu jsou Znojemské pivo, Mariánskolázeňské oplatky a pivo Černá Hora. Jde o výsledek intenzivního diplomatického vyjednávání, které třeba u černohorského piva trvá už čtyři a půl roku.

Evropská politika kvality zaměřená na propagaci výroby kvalitních zemědělských produktů a potravin hraje v posledních letech stále významnější úlohu. „Narůstá zájem spotřebitelů o informace o původu a kvalitě kupovaného zboží. Právě zeměpisná označení a označení původu jsou v tomto ohledu pro spotřebitele určitým vodítkem. Potvrzují výlučnost produktu danou místem výroby a zaručují určité neměnné kvalitativní parametry výrobku,“ říká ministr Petr Gandalovič. „Posun v projednávání zápisu dalších  kvalitních potravin je tedy dobrou zprávou nejen pro Česko, ale pro spotřebitele napříč Společenstvím.“ 
 
Dobrá zpráva je to ale i pro výrobce a obchodníky. „Ochranné označení pomůže českým výrobcům tím spíš, že se nyní potýkají s dopady hospodářské krize,“ říká Milena Vicenová, velvyslankyně ČR při EU. „Jde o uznání kvality i pomoc exportu. A zákazník zase bude mít více informací při výběru potravin,“ dodává.
 
Tento týden uplynula půlroční lhůta, během které měly ostatní evropské státy i třetí země možnost podat námitky proti zapsání zeměpisného označení "Znojemské pivo". Dle aktuálních informací Stálého zastoupení ČR při EU vůči registraci nebyly ke dnešnímu dni uplatněny žádné námitky, což znamená, ze EK může zahájit formální proces zápisu. Ten  obvykle trvá několik týdnů až měsíců, během kterých se specifikace produktu přeloží do všech jazyků Společenství. Chráněným označením a evropským „sluníčkem“ – symbolem Společenství - se nadále může chlubit právě jen pivo vyrobené podle přesně specifikované receptury, tradičním způsobem a na určitém území.
 
Naopak první den šestiměsíční lhůty pro případné námitky proti zápisu označení piva „Černá Hora“ odstartovalo dnes zveřejnění specifikace žádosti ČR v Úředním věstníku EU. Po téměř čtyřech a půl letech intenzivního vyjednávání (žádost byla podána 19.10. 2004)  tak EK uznala oprávněnost žádosti Česka o zápis. Pokud žádné námitky nepřijdou nebo se ČR případné námitky  podaří argumentačně vyvrátit, fakticky už nic nebude bránit zápisu označení „Černá Hora“ do Rejstříku Společenství do konce tohoto roku.  
 
Nejzásadnější průlom ale nastal v otázce označení „Mariánskolázeňské oplatky“.  Proti zápisu tohoto zeměpisného označení totiž protestovalo Německo. Tento týden mělo v rámci Stálého výboru pro zeměpisná označení a označení původu při EK  proběhnout hlasování členských států o této sporné žádosti ČR. Hlasování nakonec vůbec nebylo třeba, protože podle informací Stálého zastoupení Německo svoje námitky oficiálně stáhlo. Řada členských států totiž podpořila oprávněnost české žádosti o zápis. I Mariánskolázeňské oplatky by tak měly získat ochranu EU v nejbližších týdnech či měsících.
  
Doplňující informace: Systém byl zaveden v EU v roce 1992 se smyslem ochránit názvy zemědělských a potravinářských výrobků, které si získaly věhlas v EU i ve světě, a především spotřebitele před nežádoucím klamáním a také propagovat systém kvality EU navenek, tj. vůči třetím zemím. V rámci tohoto systému byla zavedena  tři označení:
 
Chráněné označení původu (CHOP), chráněné zeměpisné označení (CHZO) a zaručená tradiční specialita (ZTS).

V současné době má Česko zapsáno 17 chráněných označení, hraje prim mezi tzv. nováčky EU. Už v rámci přístupové smlouvy si ČR vyjednala komunitární ochranu pro zeměpisná označení pro Českobudějovické pivo, Budějovické pivo a Budějovický měšťanský var. Dále máme chráněná označení Štramberské uši, Pohořelický kapr, Žatecký chmel a Hořické trubičky. Chráněna jsou i označení Karlovarský suchar, Lomnické suchary, Třeboňský kapr, Nošovické kysané zelí nebo Pardubický perník, dále Český kmín, Chodské pivo, Chamomilla Bohemica, ochranu dostalo i označení Všestarská cibule. A zatím posledním úspěchem ČR je registrace označení České pivo jako chráněného zeměpisného označení. Česko je navíc jednou z mála  zemí v EU, která získala ochranu pro zeměpisné označení pro pivo zahrnující název státu.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.