Čím jednodušší zemědělská legislativa, tím levnější a konkurenceschopnější zemědělství

19. 3. 2009

Tisková zpráva — Praha, 19. března 2009, TZ CZ PRES - Až o čtvrtinu chce do roku 2012 Evropská unie snížit administrativní zátěž zemědělců. České předsednictví, které si zjednodušení a zefektivnění evropské legislativy vzalo za jednu z hlavních priorit, v tom výrazně pomáhá. Pod vedením ministra Gandaloviče bude Rada pro zemědělství a rybářství vytipovávat oblasti, ve kterých se farmáři nejvíc cítí sešněrovaní a zavalení předpisy, jejichž účelnost už se navíc mnohdy přežila.

Tisková zpráva

Press Release

Communiqué de presse

logo Českého předsednictví v Radě EU


Čím jednodušší zemědělská legislativa, tím levnější a konkurenceschopnější zemědělství

Až o čtvrtinu chce do roku 2012 Evropská unie snížit administrativní zátěž zemědělců. České předsednictví, které si zjednodušení a zefektivnění evropské legislativy vzalo za jednu z hlavních priorit, v tom výrazně pomáhá. Pod vedením ministra Gandaloviče bude Rada pro zemědělství a rybářství vytipovávat oblasti, ve kterých se farmáři nejvíc cítí sešněrovaní a zavalení předpisy, jejichž účelnost už se navíc mnohdy přežila. Jako bonus má proces zjednodušování přinést i finanční úspory.

„Moderní zemědělství klade důraz na flexibilitu, konkurenceschopnost a možnost reagovat na signály trhu. Tomu musí odpovídat i pružná legislativa, která nebude farmářům svazovat ruce a komplikovat práci,“ říká ministr Gandalovič. Zároveň je podle ministra třeba vycházet z komplexnosti „zemědělských“ podmínek pro farmáře. Na jejich činnost totiž nemá vliv jen čistě zemědělská legislativa, kterou produkuje Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (DG AGRI), ale i legislativa ředitelství pro zdraví a spotřebitele, pro obchod, konkurenci nebo pro životní prostředí. Navíc se musí samozřejmě promítnout na vnitrostátní úroveň (daňová sféra, bankovní/finanční sektor).

„Objektivní svízel je v tom, že složité právní prostředí je výsledkem dlouhodobého vývoje Společné zemědělské politiky a mnohdy důsledkem reálných politických kompromisů členských států Společenství,“ dodává Gandalovič. „Ale současná ekonomická krize jasně ukazuje nutnost ten gordický uzel rozetnout a dosáhnout skutečného zjednodušení právního prostředí. Zjednodušení hlavně pro farmáře, protože u něj se nejen zbíhá veškerá legislativa, ale hlavně ji musí každodenní prací naplňovat.“  Flexibilní a co nejjednodušší právní prostředí, podmínky pro lepší konkurenceschopnost a kvalitu evropské produkce ale prospějí i Komisi a Unii jako celku. Jednoduchá a transparentní aplikace legislativy, která bude navíc maximálně efektivní z rozpočtového hlediska, určitě potěší státní správu. 

I podle komisařky Mariann Fischer Boel hlavním efektem zjednodušení Společné zemědělské politiky bude více času pro zemědělce na jejich vlastní práci a méně času stráveného vyplňováním formulářů. Od simplifikace si členské státy a Komise slibují i finanční úspory. Podle zprávy Komise bylo za poslední čtyři roky zrušeno 300 zastaralých předpisů a počet právních nástrojů pro státní podporu byl snížen ze šesti na tři. 

České předsednictví si zjednodušení (simplification) a zefektivnění (better regulation) evropské legislativy vzalo za jednu z hlavních priorit. V průběhu předsednictví totiž mj. končí čtyřletý cyklus posledního Akčního plánu pro zjednodušení, přijatého za předsednictví Velké Británie v roce 2005. Pod vedením ministra Gandaloviče bude Rada pro zemědělství a rybářství hledat oblasti, ve kterých se farmáři nejvíc cítí sešněrovaní předpisy a zavalení papíry, i nástroje, které jim mohou ulehčit. Komisařka Fischer Boel na Radě pro zemědělství rybářství 23. března představí pokrok ve zjednodušování, kterého zatím Komise dosáhla, zprávou „A simplified CAP for Europe - success for all“. Vzhledem k politické důležitosti procesu zjednodušování ministr Gandalovič navrhuje, aby na dané téma podrobně diskutovali resortní ministři. Z diskuze ministrů na dubnové radě chce vytáhnout další konkrétní nástroje, jak unijní legislativu ještě více přiblížit lidem.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.