Nejen žraloci či mořští ptáci jsou na programu březnového zasedání Výboru pro rybářství FAO

27. 2. 2009

Tisková zpráva — Praha, 26. února 2009, TZ CZ PRES - V prvním březnovém týdnu se v Římě po dvouleté přestávce sejde Výbor pro rybářství Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Na programu je celá řada témat spojených s rybolovem – od způsobů zajištění udržitelného lovu žraloků či ochrany mořských ptáků přes liberalizaci obchodu s rybími produkty či akvakulturu až po řízení rybolovu v hloubce, rozvoj malých rybářů nebo boj proti nelegálnímu rybolovu.

Tisková zpráva

Press Release

Communiqué de presse

logo Českého předsednictví v Radě EU

Nejen žraloci či mořští ptáci jsou na programu březnového zasedání Výboru pro rybářství FAO

V prvním březnovém týdnu se v Římě po dvouleté přestávce sejde Výbor pro rybářství Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Na programu je celá řada témat spojených s rybolovem – od způsobů zajištění udržitelného lovu žraloků či ochrany mořských ptáků přes liberalizaci obchodu s rybími produkty či akvakulturu až po řízení rybolovu v hloubce, rozvoj malých rybářů nebo boj proti nelegálnímu rybolovu. Výbor se samozřejmě dotkne i debaty o reformě FAO, která běží na všech fórech této organizace.

FAO jako specializovaná agentura OSN zvláště v posledním desetiletí přispěla k rozvoji mezinárodních dohod nebo akčních plánů pro zajištění odpovědného řízení a udržení populací ryb, mořských savců a dalších mořských živočichů. Pro státy nebo regionální rybářské organizace vypracovává FAO vodítka, jak tyto dokumenty promítnout do svých zákonů. Výbor pro rybářství (http://www.fao.org/fishery/en) bude nejen připravovat a diskutovat nové plány, ale i kontrolovat, jak státy nebo organizace pokročily v zavádění do praxe těch, které již běží. Například to, jak EU pokračuje v zavádění dvou akčních plánů – pro žraloky a mořské ptáky.

Protože základem všeho rozhodování jsou důvěryhodné údaje, hodlá se akční plán zaměřit třeba na shromažďování dat o stavu rybolovu, o výskytu jednotlivých žraločích druhů a o roli, kterou hrají v ekosystému. „Cílem je nastavit přesnější pravidla pro přímý i vedlejší lov žraloků, přijmout přísnější kontrolní zásady a posunout ještě dále stávající úplný zákaz brutální praxe, kdy se žralokům na palubách lodí jen uřežou ploutve na známou kulinářskou pochoutku a žraločí těla jsou pak házena zpět do moře,“ vysvětluje ministr Gandalovič. „Tento zákaz byl již přijat pro většinu mezinárodních vod, ale standardy pro jeho prosazování se liší a jsou zatíženy množstvím výjimek a různých interpretací předpisů.“

Akční plán, který zlepší ochranu žraloků uvnitř i mimo vody zemí EU, zveřejnila komise letos v únoru a předsednictví chce s tímto materiálem významně pokročit. „Předsednictví chce maximálně přispět k rychlému projednání akčního plánu pro žraloka,“ uvádí ministr Gandalovič. „V dubnu materiál předložíme k diskuzi ministrům pro zemědělství a rybářství. Naší ambicí je na dubnovém jednání schválit i závěry Rady.“
Mezinárodní akční plán FAO pro žraloky je na světě od roku 1999 (http://www.fao.org/fishery/ipoa-sharks). Další informace můžete nalézt na stránkách Ministerstva zemědělství1 nebo Evropské komise2.

Druhý mezinárodní akční plán FAO pro snížení náhodných úlovků mořských ptáků (http://www.fao.org/docrep/006/x3170e/x3170e02.htm) se datuje od roku 1998. Je pro státy dobrovolným nástrojem, jak přispět k ochraně mořských ptáků. Evropská komise, vedle dosud přijatých opatření, plánuje do konce roku 2009 představit unijní akční plán, který posílí dosavadní opatření a přijme i další nová.

V obou případech se EU a členské státy aktivně zasazují o to, aby opatření pro ochranu žraloka a mořských ptáků byla přijímána a dodržována i v rámci regionálních rybářských organizací, které řídí rybolov ve velké části světových moří a oceánů. Jejich členy vedle EU a členských států jsou podle geografického rozložení většinou i největší světoví hráči jako jsou Spojené státy, Kanada, Norsko, Japonsko a samozřejmě Čína, největší producent ryb na světě. Tak například na konci března zasedne v Tunisku regionální rybářská organizace pro Středozemní moře (GFCM3), která bude jednat o konkrétních, v řadě případů, již závazných nástrojích pro provádění doporučení FAO.
 
-------
1) http://www.mze.cz/Index.aspx?ch=0&typ=1&val=43294&ids=0
2) http://ec.europa.eu/fisheries/press_corner/press_releases/2009/com09_02_en.htm
3) General Fisheries Commission for the Mediterranean

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.