Zpřísnění veterinárního dohledu při dovozu masa z EU do Srbska

12. 2. 2021

Jak uvedl portál „e-Kapija“, srbský ministr zemědělství, pan Branislav Nedimović, se dohodl na jednání se zástupci srbských jatek, že je zapotřebí se více orientovat na domácí produkci kvalitního masa. V Srbsku, stejně jako v sousední Bosně a Hercegovině, působí problém zvýšený dovoz masa ze zemí EU. 

V Evropě a to zvláště v Německu je přebytek především vepřového masa, které bylo původně určeno pro čínský trh. Toto maso se dováží do zemí západního Balkánu za ceny mnohdy nižší, než jsou místní výrobní náklady. Srbsko, stejně jako Bosna a Hercegovina, má podepsanou s Evropskou unií Stabilizační a asociační dohodu, která neumožňuje zavádět ochranná celní opatření. Srbsko proto chce zostřit veterinární dohled při dovozu masa z EU především s ohledem na nejvyšší zdravotní standardy, tak aby ochránilo domácí trh. Ministr Nedimović uvedl, že srbská Veterinární správa už v tomto směru dostala příkaz.

Z ČR se do Srbska a Bosny a Hercegoviny vyváží především živý skot a genetický materiál, kterého se toto opatření nedotkne.

Situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19  

Podle posledních oficiálních údajů (11.2 v 15,00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 2 000 nově nakažených (z 12 547 testovaných osob) a 15 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 2 742 087 testů potvrzeno 415 943 případů onemocnění, 4 183 osob zemřelo, úmrtnost činí 1,01 %. Z 3 815 hospitalizovaných je jich 141 připojeno na plicní ventilátor.

Povolení k použití v Srbsku zatím mají vakcíny Pfizer/BioNTech, Sputnik V a Sinopharm. Do 12,00 hod. 11. 2. bylo v Srbsku aplikováno cca 590.000 dávek vakcín (z toho zhruba 46.000 druhé dávky). Zájem o očkování on-line a telefonem vyjádřil dosud cca 1 milion srbských občanů.

V Srbsku bylo dosud registrováno 8 případu britské mutace koronaviru. Zůstává v platnosti omezení vstupu, kdy při vstupu do Srbska je vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin. Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin. 

CHORVATSKO – společnost Vindija d. d. zůstala bez dlouholetého generálního ředitele.

V pondělí 8. 2. 2021 náhle zemřel ve věku 84 let pan Dragutin Drk, majitel, předseda dozorčí rady a dlouholetý generální ředitel společnosti Vindija d. d., která je spolu se společnostmi Podravka d. d., Atlantic grupa a Fortenova grupa (bývalý Agrokor) nejvýznamnějším regionálním hráčem v oblasti produkce potravin. Společnost Vindija se sídlem v chorvatském městě Varaždin má ve svém portfoliu celou řadu mléčných výrobků, závody na zpracování drůbežího masa (kuřata a krůty), masné výrobky, pekárenské výrobky a nealkoholické nápoje a čaje. Pan Drk se stal ředitelem původní mlékárny Vindija v roce 1965 a od té doby ji úspěšně vedl a v době transformace po rozpadu Jugoslávie odkoupil a dále rozvíjel. Se společností Vindija spolupracovaly i některé české společnosti a je otázkou jakým směrem se Vindija bude nadále ubírat i s ohledem na to, že pan Drk byl díky své nezměrné energii nositelem všech zásadních rozhodnutí.  

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.