Jednání o právních změnách v sektoru konopí v USA

7. 6. 2024

V uplynulém měsíci byl americký konopný průmysl svědkem jednání o právních změnách, které budou mít zásadní dopad na jeho budoucnost.

Kritické změny zahrnují přeřazení marihuany ve federální kategorizaci Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA), což přináší naději na zlepšení podmínek pro výzkum a obchod. Naopak ale připravované legislativní úpravy v definici konopí mohou vést k výrazným omezením.

Přehodnocení federálního zařazení marihuany

Prezident Biden oznámil podporu své administrativy historické změně ve federálním přístupu k marihuaně. Podle jeho oznámení by měla být marihuana přeřazena z kategorie I, která obsahuje látky s vysokým potenciálem zneužití a žádným v současnosti uznávaným lékařským využitím, do kategorie III, která zahrnuje látky s nízkým potenciálem zneužití a uznávaným lékařským využitím. Marihuana by se tak na federální úrovni zařadila mezi drogy na předpis, po bok látek jsou ketamin a anabolické steroidy. Ačkoliv řada států již lékařské (ale i rekreační) využití produktů z konopí legálně umožňuje, tato změna na federální úrovni by přinesla zásadní prostor pro růst celého sektoru v kontextu hospodářském, ale zejména také s ohledem na výzkum a vývoj.

Zároveň by mohla ušetřit konopnému průmyslu významné částky. V Marylandu, kde došlo k legalizaci marihuany pro rekreační užití v červenci roku 2023, by změna kategorizace přinesla významné snížení daňového zatížení výrobců. Zrušila by část daňového zákona, který v aktuální úpravě zakazuje společnostem s produkcí a zpracováním konopí odečítat to, co by jinak bylo běžnými podnikatelskými výdaji. I bez této změny aktuální údaje Maryland Cannabis Administration ukazují, že konopný průmysl v Marylandu od července 2023 dosáhl obratu 365 milionů dolarů. Snížení daňového zatížení a úpravy v možnostech podpory ze strany státu by změna klasifikace přinesla na federální úrovni i v jednotlivých státech USA. Očekává se, že tato změna by podpořila expanzi a zvýšení ziskovosti v rámci sektoru.

2024 Farm Bill - zemědělský zákon USA

Na druhé straně Zemědělský výbor Sněmovny reprezentantů minulý týden schválil pozměňovací návrh k tzv. 2024 Farm Bill, zákonu o zemědělství na rok 2024, který by prakticky zakázal výrobky z konopí s THC a podle kritiků by zničil velkou část amerického konopného průmyslu. Fráze přidaná do této legislativy by změnila federální definici konopí tak, aby „zahrnovala pouze přirozeně se vyskytující, přírodně získané a neintoxikující kanabinoidy“. Podle zastánců této úpravy je uvedená změna nutná k „uzavření mezery“ v zákoně o zemědělství z roku 2018, která umožňovala prodej některých syntetických omamných konopných produktů a přinášela obavy o veřejné zdraví a právní nejasnosti ohledně možnosti států zakázat produkty, které obsahují omamné látky syntetizované z konopí. V kontextu změny uvedené definice a regulace v sektoru výrobků z konopí nadále trvá také kritika směrem k americkému Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA). FDA se navzdory tlaku na převzetí odpovědnosti zdráhá sektor regulovat s tím, že vzhledem k nedostatkům na úrovni výzkumu výrobky s CBD nebudou regulovány jako potraviny nebo doplňky stravy a pro zajištění regulace má být vyvinut nový přístup.

Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522
tereza.cerna@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.