Chlorpyrifos má v USA zelenou, Federální odvolací soud zvrátil rozhodnutí EPA

20. 11. 2023

Dne 2. listopadu Federální odvolací soud Spojených států zvrátil rozhodnutí Environmentální ochranné agentury Spojených států (EPA) o zákazu použití chlorpyrifosu v potravinářských plodinách. Rozhodnutí soud odůvodnil tím, že EPA při rozhodování o používání tohoto insekticidu plně nezohlednila možnost “částečného zákazu”.

Rozhodnutí je významným vítězstvím pro americké zemědělské zájmové organizace, které zákaz použití a tolerování chlorpyrifosu v potravinářské výrobě napadly, a otevírá farmám ve Spojených státech dveře k používání tohoto organofosfátového insekticidu již v sezóně 2024. Některé státy, včetně Kalifornie, Havaje, Marylandu, New Yorku a Oregonu, nicméně již dříve zakázaly používání chlorpyrifosu v potravinářských plodinách pěstovaných a prodávaných na jejich území. Tyto zákazy zůstávají v platnosti.

Trh s lihovinami v USA by měl v roce 2023 růst o 5 %

Navzdory vysoké inflaci a nejistým ekonomickým podmínkám se podle prognózy The U.S. Spirits Market očekává, že americký trh s lihovinami v roce 2023 opět vzroste o téměř 5 %. I když se dynamika růstu oproti předchozímu desetiletí poněkud zpomalila, zůstává sektor superprémiových lihovin odolný a naznačuje zajímavé příležitosti pro české exportéry.

V loňském roce vzrostl podíl značek tequily v cenové kategorii 25 a více dolarů o téměř 20 %, zatímco bourbon a další americké whisky v cenové kategorii 25 a více dolarů zaznamenaly 8,5% růst. Tři značky tequily s cenou 40 USD a více - Patrón, Casamigos a Don Julio - budou podle odhadů v letošním roce patřit mezi pět nejprodávanějších lihovin v USA podle maloobchodního obratu, přičemž každá z nich bude mít hodnotu přes 1 miliardu USD. Tím se umísťují hned za Tito’s vodkou a Hennessy Cognac. Tequila se minulý rok stala druhou největší kategorií destilátů v dolarovém vyjádření a očekává se, že do roku 2025 předčí vodku, která je nyní na prvním místě.

Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522
tereza_cerna@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.